13.3 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

BCL – F8: Χάποελ-Σ. Π. Μπούργος 77-86: Οι βετεράνοι στην πρώτη γραμμή (pics, vids)

Μπενίτε και Ρένφροε πήραν την Σαν Πάμπλο Μπούργος από το χέρι και την οδήγησαν στην αντεπίθεση και τελικά στη νίκη επί της Χάποελ Χολόν με 86-77, στο Νόβγκοροντ, στον τέταρτο προημιτελικό του BCL. Οι Ισπανοί βρίσκονται στους ημιτελικούς της διοργάνωσης. Οι δύο αγώνες που θα δώσουν τα εισιτήρια για τον τελικό διεξάγονται αύριο: 19.00 Σαραγόσα-Καρσίγιακα και 21.30 Σαν Πάμπλο Μπούργος-Στρασμπούρ.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα αντέδρασε άμεσα στο καλό ξεκίνημα των Ισπανών. Το 11-20 (6'20'') έγινε 19-20 (8') και στη συνέχεια 37-29 (17'14'') με τον Αϊζάια Μάιλς σε πρώτο πλάνο. Η Χάποελ πιο εύστοχη στα σουτ τριών πόντων και δείχνοντας να έχει μεγαλύτερη ενέργεια και καλύτερες συνεργασίες, διατήρησε το προβάδισμα (39-33, 19') και μπήκε προηγούμενη και στην τρίτη περίοδο (46-41, 23').

Ένα αντιαθλητικό σε βάρος του Ουόρκμαν ήταν λες και ήταν το σημείο "αφύπνισης" της Σαν Πάμπλο Μπούργος. Έκανε ένα 6-0 για να πάρει το προβάδισμα (46-47, 24'30'') και ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο έκανε το δικό της παιχνίδι: Γρήγορο, κλεψίματα, τρίποντα και με πρωταγωνιστές δύο έμπειρους παίκτες στα πρόσωπα των Ρένφροε και Μπενίτε. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ένα 20-9 στην τρίτη περίοδο για το 50-58 (28'15''). Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια τιμή (54-64, 31'30'') με τον Μπενίτε να οδηγεί και στο +13 (54-67, 32').

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (64-74) ο Δέδας δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε από τον αγώνα για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές. O Tάιρους ΜακΓκι έκανε το κάρφωμα του αγώνα, αλλά αναγκάστηκε να αποχωρήσει τραυματίας από το παρκέ.

Λίγο αργότερα η Σαν Πάμπλο Μπούργος έφτανε στη νίκη και στον ημιτελικό του BCL με το τελικό 77-86.

Διαιτητές: Ματσόνι, Λαντζαρίνι, Κοζλόβσκις

Δεκάλεπτα: 19-24, 39-35, 54-60, 77-86