15.3 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

BCL-F8: Σαρίτσα: “Δεν ήμασταν τεμπέληδες στην άμυνα”

Η Καρσίγιακα έκανε το βήμα που ήθελε και παραμένει στο Νόβγκοροντ. Η νίκη της επί της Νίμπουρκ με 84-73 τη φέρνει στον ημιτελικό του BCL, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σαραγόσα. Ο προπονητής της τούρκικης ομάδας, Ουφούκ Σαρίτσα μίλησε για την άμυνα και τα ριμπάουντ.

"Ξέραμε από την αρχη του ματς ότι τα ριμπάουντ θα ήταν το κλειδί. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πρόβλημα στο ριμπάουντ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το διορθώσαμε. Η άμυνά μας ήταν τέλεια", τόνισε ο Σαρίτσα και πρόσθεσε: "Είναι μία ομάδα που παίζει με ρυθμό 90 πόντων σε κάθε αγώνα κι εμείς παλέψαμε πολύ σκληρά σήμερα για να χαμηλώσουμε το τέμπο τους. Δεν ήμασταν ποτε …τεμπέληδες στην άμυνα. Ημασταν πολύ νευρικοί στην αρχή, κάναμε λάθη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το διορθώσαμε. Προσπαθήσαμε να μειώσουμε τα εύκολα λάθη που κάναμε και τα καταφέραμε".

Ο Εμ Μπαγιέ ξεκίνησε τις δικές του δηλώσεις από την καλή δουλειά του προπονητή του: "Είχαμε καλή τακτική στο παιχνίδι μας. Τη δουλεύουμε εδώ και δύο χρόνια. Ο καθένας εμπιστεύεται τον άλλον και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Δε νομίζω ότι κάποιος είναι χαρούμενος να παίζει μαζί μας. Ξέρουν όλοι ότι είμαστε σκυλιά και στο γήπεδο θα βγούμε να πάρουμε αυτό που μας αξίζει και δικαιούμαστε. Θα κάναμε τα πάντα για αυτό. Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα ήταν θέμα χρόνου να βρούμε το ρυθμό μας. Αρχικά μας έβγαλαν λίγο έξω από το πλάνο μας, αλλά κατόπιν επιστρέψαμε και φέραμε το ματς στα μέτρα μας. Δε θέλω να συγκρίνω τη Βίρτους, με την οποία κατέκτησα το τρόπαιο πριν δυο χρόνια με την Καρσίγιακα. Είναι δύο διαφοετικές ομάδες. Δύο διαφοερετικά συστήματα. Ελπίζω να έχουμε και το ίδιο αποτέλεσμα. Εδώ έχουμε πολύ ελευθερία ως παίκτες αλλά και πολλή εμπειρία. Είμαι πολύ χαρούμενος που παίζω σε αυτή την ομάδ".