12.4 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

BCL-F8: Η Στρασμπούρ έριξε τη «βόμβα» (pics+vids)

Η Στρασμπούρ κόντρα σε όλα τα προγνωστικά νίκησε 88-86 την Τενερίφη στην παράταση (κ.α. 73-73) στον τρίτο προημιτελικό του Final 8 του Basketball Champions League που διεξάγεται στο Νόβγκοροντ της Ρωσίας. Η ομάδα του κόουτς Τουοβί ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ της αναμέτρησης αλλά κατάφερε να θριαμβεύσει και να ρίξει στο καναβάτσο την κάτοχο του τίτλου του 2017.

Το παιχνίδι φάνηκε ότι θα είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι στο ξεκίνημα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-14 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων. Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού μάλιστα βρήκαν πολλές επιθετικές λύσεις και ξέφυγαν στο ημίχρονο με διαφορά δέκα πόντων (44-34).

Η αντίδραση όμως από τους Αλσατούς ήρθε στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 23-12 κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν προβάδισμα 57-56 στο 30'. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν όμως όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης δεν υπήρξε νικητής, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 73-73 και να οδηγούνται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Τενερίφη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 79-78 στο 43', όμως ακολούθησαν δύο τρίποντα της Στρασμπούρ για το 79-84. Ένα λέι απ του Χουέρτας και δύο βολές του Σερμαντίνι έφερε τον προημιτελικό στον πόντο (83-84), όμως οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά με 88-86, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του αγώνα της Χάποελ Χολόν με την κάτοχο του τίτλου Σαν Πάμπλο Μπούργκος.

ΑΠΟ ΩΡΑΙΟΣ ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ... ΩΡΑΙΟΣ: Ο Μπράντον Τζέφερσον ήταν ο άνθρωπος ο οποίος έκανε τα πάντα μέσα σε λίγα λεπτά. Πήρε το τελευταίο σουτ στην κανονική διάρκεια για να χαρίσει τη νίκη στη Στρασμπούρ αλλά αστόχησε. Ωστόσο δεν έγινε μοιραίος για αρκετή ώρα, καθώς στην παράταση ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο όταν η ομάδα του έμεινε πίσω, ενώ πήρε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στα 8'' μετά από χαμένες βολές του Λέο Καβαλιέρε. Με τις δύο εύστοχες βολές στη συνέχεια «σφράγισε» την πρόκριση τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους και έξι ασίστ. Για τους ηττημένους ο «γερόλυκος» Μαρτσελίνιο Χουέρτας σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετός για να αλλάξει τη μοίρα του συνόλου του Τσους Βιδορέτα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η άμυνα των νικητών ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Κατάφερε την πιο ταλαντούχα ομάδα της διοργάνωσης να την κρατήσει στους 73 πόντους και στην παράταση τη νίκησε. Οι θριαμβευτές κυριάρχησαν απόλυτα στις δύο ρακέτες με 44 ριμπάουντ έναντι 32 των Ισπανών κι αυτό το στοιχείο αποδείχθηκε καθοριστικό στην έκβαση του προημιτελικού.

Give the @Dcash_11 Stepback Award over to @bjefferson3! ?#BasketballCL #Final8 I @SIGStrasbourg pic.twitter.com/SJMtl9PL5J