15.3 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

BCL – F8: Η Σαραγόσα άλωσε το Νόβγκοροντ (pic&vids)

Η Νίζνι έτρεξε όλο το δρόμο μέχρι το F8 του BCL κατάφερε να πάρει και τη διοργάνωση στην έδρα της για... να έρθει η Σαραγόσα και να την αποκλείσει με το καλημέρα. Οι Ισπανοί καθοδηγούμενοι από τον ασταμάτητο Ντίλαν Ενις, αλλά και με την άξια συμπαράσταση των Ελάις Χάρις και Τζέικομπ Ουάιλι, έκαναν ένα εντυπωσακό τρίτο δεκάλεπτο και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους με 86-78.

Πλέον η Σαραγόσα περιμένει την εξέλιξη του δεύτερου αποψινού προημιτελικού, μεταξύ Νίμπουρκ και Καρσίγιακα για να μάθει τον αντίπαλό της στον ημιτελικό της Παρασκευής.

Οι Ρώσοι έκαναν καλύτερη εκκίνηση στον αγώνα, αλλά οι Ισπανοί με ψύχραιμο παιχνίδι ισορρόπησαν γρήγορα. Αφού μείωσαν σε 42-41 στο ημίχρονο, έκαναν ένα 25-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και είχαν βάλει τον αγώνα στο δρόμο που ήθελαν.

ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕ: Οι σκόρερ ρυθμού αν τον βρουν αυτό ον ρυθμό, μετά δε σταματιούνται. Ο Ντίλαν Ενις δεν ενοχλήθηκε ιδιαίτερα από την άμυνα της Νίζνι και αφού συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι, ήταν φανερό ότι θα τα έβαζε όλη νύχτα όπως ήθελε. Ο Καναδός σκόρερ έβαλε 27 πόντους και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης - πρόκρισης της Σαραγόσα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Νίζνι μπήκε για να παίξει πολύ με τρίποντο όπως συνηθίζει, σούταρε 30 και έβαλε τα 9 και έχοντας... εμμονή κατά διαστήματα με αυτό τον τρόπο εκδήλωσης επιθέσεων κόλλησε και έκανε το νεκρό διάστημα που της στοίχισε.