18.1 C

BCL: Επιβλητική η Τόφας επί της Σολέ στην Τουρκία (pic+vid)

Στη δεύτερή της νίκη στον όμιλο I έφτασε η Τόφας που επικράτησε με 84-71 της Σολέ  για την 3η αγωνιστική μέρα της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Έτσι, η τουρκική ομάδα ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από την αήττητη Μάλαγα, μετρώντας 6 σερί νίκες σε ισάριθμα ματς στην έδρα της, ενώ οι Γάλλοι υποχώρησαν στην προτελευταία του ομίλου.

Η Τόφας ήταν κυρίαρχη από την αρχή του παιχνιδιού και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με 46-31. Στην επαναφορά, οι Γάλλοι έφτασαν μέχρι και σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν περιθώρια γράφοντας το τελικό 84-71.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κάλεμπ Χόμσλι με 22 πόντους και Όστιν Ουάιλι με double-double ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ανάλογη παρούσια είχε ο Νέαλ Σάκο με 13 πόντους και 17 ριμπάουντ για τους Γάλλους.