21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Έφτασε το Περιστέρι στις νίκες η Τενερίφη, “αφεντικά” των ομίλων Λούντβιγκσμπουργκ και Μπιλμπάο (vids,pics)

Η Τενερίφη, πέρασε με άνεση από το Ισραήλ, έφτασε το Περιστέρι και "συγκατοικούν" πλέον στην κορυφή του 8ου ομίλου. Εύκολη νίκη για την Λούντβιγκσμπουργκ επί της Νταρουσάφακα στην Τουρκία, "απέδρασαν" με το διπλό από την Βοσνία οι Βάσκοι.

Νταρουσάφακα-Λούντβινγκσμπουργκ 70-90

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο (7') με 16-9, όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν και έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε στο 21-20. Στη συνέχεια ήρθε και η καταστροφή για τους Τούρκους. Ένα "εφιαλτικό" δεύτερο δεκάλεπτο με την Λούντβιγκσμπουργκ να κυριαρχεί. Το κοντέρ έγραψε 25-8 με τους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-29. Έκτοτε όλα πήραν το δρόμο τους, καθώς οι Γερμανική ομάδα δεν κοίταξε ξανά πίσω. Αντίθετα, η διαφορά έφτασε και στο +20 (78-58) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Για τους νικητές ο Πρέντις Χαμπ είχε 17 πόντους με 7 τελικές πάσες, ενώ ο Αϊσάια Ουάιτχεντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους . Για την Νταρουσάφακα ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκάμπριελ Ολασένι με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Χερζίλια- Τενερίφη 70-90

Δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία οι φιλοξενούμενοι, να κάμψουν την αντίσταση των Ισραηλινών. Οι πιο "μπαρουτοκαπνισμένοι" νησιώτες, με αρκετούς έμπειρους παίχτες στη σύνθεσή τους, πάτησαν γκάζι από τις αρχές της δεύτερης περιόδου και έλεγξαν την αναμέτρηση. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο η Τενερίφη προηγούνταν με βραχεία κεφαλή (23-22),άρχισε να βρίσκει τον ρυθμό της έξω από τα 6.75 και κυριάρχησε. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε ήδη 7 ασίστ στο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 16/29 τρίποντα. Ο Σάσου Σαλίν είχε 18 πόντους για τους νικητές με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να έχει 16 πόντους με 8 ριμπάουντ. Για την Χερζίλια ο Μπιράμ Φαγιέ είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Ιγκοκέα-Μπιλμπάο 80-85

Οι Βάσκοι πήγανε στη Βοσνία με σκοπό να διατηρήσουν το αήττητο στον όμιλο και να διατηρηθούν στην 1η θέση του ομίλου. Τ πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Η Ιγκοκέα (με εξαίρεση ένα κακό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο) έβαλε δύσκολα στο φαβορί του ομίλου. Ο Αντάμπια Ουόλερ (25 πόντους) αποτέλεσε σταθερό "πονοκέφαλο" για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα οι γηπεδούχοι σσε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο συντηρούσαν μία διαφορά 6 πόντων. Στις αρχές της τρίτης περιόδου όμως η Μπιλμπάο με ένα 12-5 σερί πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (62-58) στο (29') της αναμέτρησης. Ο Λούντβικ Χάκανσον ανέλαβε τον ρόλο του σκόρερ (16 πόντους) και του οργανωτή (6 τελικές πάσες) και ησυνεισφορά του οδήγησε τους Ισπανούς στο +9 τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Ιγκοκέα έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τέλος όμως δεν ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-48, 66-72, 80-85