24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

BCL: ”Διπλό” δια χειρός… Κιν για τη Στρασμπούρ (vids)

Η Στρασμπούρ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο θρίλερ κόντρα στη Βόννη, επικράτησε με 77-76 με τρομερό Κιν, πήρε το πάνω χέρι στη σειρά και έχει την ευκαιρία να κλειδώσει τη πρόκριση στο Final Four του BCL στο δεύτερο ματς εντός έδρας (11/4).

Πολύ ισορροπημένο ματς από το ξεκίνημα, δίχως καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να χτίσει μεγάλη διαφορά στο σκορ. Έτσι λοιπόν Βόννη και Στρασμπούρ πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Γερμανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-40.

Με τον ίδιο τρόπο εξελίχθηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν παρόμοια εικόνα με το πρώτο και με το ματς να φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η Γαλλική ομάδα έχασε μάλιστα με τραυματισμό τον Μποντιάν Μάσα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, συνέχισε όμως να διεκδικεί την νίκη το ίδιο δυναμικά. Ο Μάρκους Κιν ήταν τελικά αυτός που έκρινε τον αγώνα, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το 77-76 υπέρ της Στρασμπόυρ και με την Βόννη να χάνει την τελευταία επίθεση του ματς, οι Γάλλοι έφυγαν με τη νίκη κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κιν με 24 πόντους , 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τη Βόννη ξεχώρισε ο Σόρτς επίσης με 24, αλλά με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.