17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

BCL: «Άντεξε» κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ η Τενερίφη (vids)

Η αυλαία του 4ου γύρου της φάσης των 16 του Basketball Champions League έκλεισε με τον πιο δυνατό τρόπο αφού στον όμιλο Κ, αυτό του Περιστερίου, η Τενερίφη ανάγκασε την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρώτη της ήττα με 95-92.

Η ισπανική ομάδα ανεβαίνει έτσι στο 3-1 και ισοφαρίζει το ρεκόρ των Ισραηλινών, στις πρώτες δύο θέσεις της κατάταξης.

Η Τενερίφη έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο μισό του αγώνα φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, 46-34 στο ημίχρονο. Η συνέχεια όμως του αγώνα βρήκε την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ανεβασμένη και ξεκίνησε σταδιακά να «ψαλιδίζει» τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (66-60).

Το ματς στο τέλος έγινε «θρίλερ» αφού η Χάποελ όχι μόνο έφτασε αλλά και ισοφάρισε τους Ισπανούς (72-72 στο 34') με τον Σμιθ, ενώ ο Λέβι Ράντολφ έγραψε το 78-79 δύο λεπτά μετά για να βάλει φωτιά στο ματς. Το σύνολο του Τσους Βιντορέττα, όμως, είχε Κάιλ Γκάι που με 5 προσωπικούς του πόντους έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του (83-79). Οι Ισραηλινοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα μικρό σερί 6 πόντων έφτασε το ματς στο καλάθι (91-89 23'' πριν το τέλος). Οι 4 βολές των Γκάι και Χουέρτας ήταν η «απάντηση» στο τρίποντο του Ράντολφ που έγραψαν το τελικό 95-92.

Η Τενερίφη είχε σε εξαιρετική μέρα τον Μαρσέλο Χουέρτας που σημείωσε 24 πόντους και 6 ασίστ και τον Ζόαν Σάστρε με 22 πόντους, ενώ ο Κάιλ Γκάι σημείωσε άλλους 15. Για την ομάδα της Ιερουσαλήμ ξεχώρισαν οι Λέβι Ράντολφ με 20 πόντους και Κρις Τζόνσον με 17.