17.7 C

BCL: Άνετα η Χάποελ Χολόν, με το ζόρι η Τενερίφη (vids)

Η Χάποελ Χολόν έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στο Στρασβούργο και πήρε εύκολη νίκη με 93-75 και λίγο αργότερα, η Τενερίφη ζορίστηκε αλλά «λύγισε» την Τόφας με 78-77, στους πρώτους προημιτελικούς του Basketball Champions League.

Το σύνολο του Γκάι Γκούντες δεν είχε διάθεση για αστεία κι άνοιξε το σκορ στην προημιτελική σειρά με τους Αλσατούς -χρειάζονται δύο ροζ φύλλα αγώνα για την πρόκριση- οι οποίοι άντεξαν για ένα ημίχρονο πριν υποκύψουν και παραδοθούν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 46-39 κι όλα έμοιαζαν ανοιχτά. Δεν ήταν όμως, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί πάτησαν το «γκάζι» κι εξαφανίστηκαν φτάνοντας χαλαρά στην τελική επικράτηση με 93-75.

Η Χάποελ Χολόν είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο και καλύτερο τον Κρις Τζόνσον με 18. Από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων διασώθηκε ο Ματ Μίτσελ με 16.

Στα Κανάρια Νησιά, η Τενερίφη έκανε τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στην Τόφας και τελικά επικράτησε με 78-77, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Μαρτσελίνιο Χουέρτας, δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αλλά στη συνέχεια κινδύνευσαν σοβαρά, επιτρέποντας στους Τούρκους να μπουν ξανά στο κόλπο και να διεκδικήσουν το «μπρέικ».

Ένα ανόητο φάουλ του Ουγκουρλού στον Χουέρτας στα δύο δευτερόλεπτα για το τέλος, επέτρεψε στον βετεράνο Βραζιλιάνο γκαρντ να σκοράρει στην πρώτη και να αστοχήσει στη δεύτερη βολή, μια και δεν υπήρχε ο χρόνος για να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι.

Κορυφαίος για τους νικητές πάντως ήταν ο εκπληκτικός Σασού Σαλίν με 27 πόντους και 8/12 τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους Κουκ, Κρουζ και Ζουκάουσκας πέτυχαν από 14.