15.3 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

BCL: Τρίτη με… υπογραφή Ένις η Σαραγόσα (vids)

Η Σαραγόσα με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντίλαν Ένις πήρε τη νίκη στο μικρό τελικό κόντρα στη Στρασμπούρ με 89-77 κι έκλεισε ιδανικά την παρουσία της στο Final 8 του Basketball Champions League.

Οι Ίβηρες πήραν από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με διαφορά επτά πόντων (44-37). Πλέον το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να υπερασπιστούν το πλεονέκτημα που απέκτησαν και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι θέλησαν να αντιδράσουν και προσπάθησαν να πλησιάσουν. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου του Νόβγκοροντ έγραφε 67-55. «Μάχη» υπήρξε μέχρι το 37' όταν το σκορ ήταν 81-75, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και η κόρνα της λήξης τους βρήκε να επικρατούν με 89-77.

Ο ΗΓΕΤΗΣ: Ο Ντίλαν Ένις απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι από τους κορυφαίους, αν όχι ο κορυφαίος γκαρντ στο BCL. Τελείωσε τον μικρό τελικό με 24 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε μία πληθωρική εμφάνιση. Για τους ηττημένους διασώθηκε ο Μπόνζι Κόλσον με 22 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από την ευστοχία των παικτών του Λουίς Κασιμίρο στα δίποντα (25/40 έναντι 19/39 των αντιπάλων) αλλά κι από τα ριμπάουντ κρίθηκε η αναμέτρηση. Οι νικητές «κατέβασαν» επτά περισσότερα «σκουπίδια και το γεγονός αυτό τους βοήθησε σημαντικά να πάρουν την τρίτη θέση.