31.7 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

BCL: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής (vids)

Η 2η αγωνιστική του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε και ο ΠΑΟΚ παραμένει η μόνη ελληνική ομάδα, που αγνοεί ακόμα τη χαρά της νίκης στη διοργάνωση (και γενικώς, καθώς δεν έχει κερδίσει κανέναν επίσημο αγώνα ως τώρα).

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε ούτε στην Πυλαία απέναντι στην Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα, η οποία διατήρησε το αήττητό της επικρατώντας με 85-82. Το καλό διάστημα του "δικεφάλου" ήταν η τρίτη περίοδος, οπότε με καλή άμυνα και πολλές λύσεις από τους Τρις (22π.) και Λάκι Τζόουνς (18π.) ανέτρεψε το προβάδισμα που είχε η τουρκική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 9 πόντων, ωστόσο δεν άντεξε μέχρι τέλους. Η Γκαζιαντέπ εξαπέλυσε την τελική αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστή τον Αρμάντ (20π.) και πήρε τη νίκη. Πολύ καλοί ήταν επίσης οι Ντι Τζέι Ουάιτ (19π.) και Ραντ (17π.).

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με τον Ουρτασούν να είναι το πρώτο βιολί στην επίθεση (18π., 6ασ.), η Μούρθια πέρασε νικηφόρα από τη Σιβηρία επικρατώντας με 68-62 της Ενισέι και παραμένοντας αήττητη μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Στη Σαρδηνία η Όλντενμπουργκ με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και πρωταγωνιστή τον Ρίκι Πόλντινγκ (18π.) νίκησε τη Σάσαρι με 83-76 και τη βύθισε στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλους. Ο Τζόουνς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ιταλικής ομάδας.

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Την ώρα που ο ΠΑΟΚ έχανε από την Γκαζιαντέπ, στην Κλαϊπέντα γινόταν ντέρμπι, το οποίο τελικά έληξε με νίκη της γηπεδούχου Νεπτούνας επί της Βέντσπιλς (87-80). Οι Λιθουανοί είχαν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ένιωθαν συνεχώς πίσω τους την ανάσα των Λετονών και χρειάστηκε πέντε παίκτες τους να σκοράρουν με διψήφιο αριθμό πόντων για να κερδίσουν. Κορυφαίος εξ αυτών ήταν ο Γκιρτζιούνας (18π.). Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε και η Βέντσπιλς με κορυφαίο τον Ούμπιλα (17π.).

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Το Χάρο με τα μάτια της είδε η Μπάνβιτ πριν καταφέρει να πετύχει την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Η Ολίμπια Λουμπλιάνα την κοίταξε στα μάτια μέσα στην Πάνορμο και τελικά υπέκυψε στην παράταση, όπου η Μπάνβιτ νίκησε τελικά με 87-83 (κ.α. 75-75). Ο Κούλιγκ ήταν αυτός που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο ευστοχώντας σε δύο βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 1ο πόντους. Πρώτοι σκόρερ της Μπάνβιτ ήταν οι Τέιλορ (24π.) και Καλογιάρο (20π.), που πανηγύρισαν μαζί με τους συμπαίκτες τους τη νίκη μπροστά στους ενθουσιώδεις οπαδούς της ομάδας.

Ο πρώην παίκτης της Κύμης, Τζόρνταν Μόργκαν, σκόραρε 22 πόντους για την Ολίμπια βγάζοντας φάσεις σαν κι αυτή:

Στη Γερμανία παίχτηκε ένα ακόμα θρίλερ, καθώς η Μπαϊρόιτ χρειάστηκε να παίξει παράταση κόντρα στη Στρασμπούρ πριν την κερδίσει με 82-80 (κ.α. 74-74) και παραμείνει αήττητη. Ο γνώριμός μας Μάικλ Ντίξον (17π.) ισοφάρισε για τη Στρασμπούρ στο τέλος της κανονικής διάρκειας και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου ο Αμάιζε με μία εύστοχη βολή 31'' πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 82-80. Χρειάστηκε ωστόσο να αστοχήσει ο Λόγκαν σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση της Στρασμπούρ για να πανηγυρίσουν οι Γερμανοί, που είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Γιορκ (21π.). Ο Λαμπεϊρί είχε 20 πόντους για τη γαλλική ομάδα.

Στη Μαδρίτη η Εστουδιάντες τα βρήκε μπατούνια από τη Ρόζα Ράντομ και λίγο έλειψε να πετάξει στα σκουπίδια τη νίκη επί της ΑΕΚ στην πρεμιέρα. Τελικά με πρωταγωνιστή τον Σούτον (14π. 10ρ.) στα τελευταία λεπτά έκαμψε την αντίσταση της πολωνικής ομάδας και νίκησε με 78-68. Η Ρόζα Ράντομ έπαιξε πολύ καλά, ειδικά στην τρίτη περίοδο, οπότε έφερε το παιχνίδι στα ίσια και διεκδίκησε τη νίκη κυρίως χάρη στην εξαιρετική παρουσία του πρώην παίκτη του Λαυρίου Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους.

Βενέτσια-ΑΕΚ 101-103 (παρ.), 85-85 (κ.α.)

19.30 Μπάνβιτ-Ολίμπια Λουμπλιάνα 87-83 (κ.α. 75-75)

21.00 Μπαϊρόιτ-Στρασμπούρ 82-80 (κ.α. 74-74)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Η Ναντέρ έμεινε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας ως η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου, μετά τη νέα νίκη που πέτυχε στην έδρα της επί της Αβελίνο με 89-81. Οι Τζαμάλ Σούλερ και Χάικο Σάφαρτζικ πέτυχαν τους μισούς πόντους της Ναντέρ (24 και 21 αντίστοιχα) και ήταν αυτοί που την οδήγησαν στη νίκη. Ο Φιλόι (19π.) και ο Ριτς (18π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αβελίνο.

Νίμπουρκ-Άρης 99-70

Ζιέλονα Γκόρα-Βόννη 76-59

Οστάνδη-Μπεσίκτας 49-77

21.30 Ναντέρ-Αβελίνο 89-81