17.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

BCL: Ξεκούραστο βράδυ για τη Μάλαγα του Κατσικάρη (vids, pics)

Η αγωνιστική δράση στο Basketball Champions League γι’ αυτήν την εβδομάδα άνοιξε με τον αγώνα Ουνικάχα Μάλαγα-Ντιζόν. Οι Ισπανοί πέρασαν ένα «ξεκούραστο» βράδυ φτάνοντας στη νίκη με 83-54 επί της Ντιζόν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο (21-22), αλλά η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ήταν στη συνέχεια ασταμάτητη. Έκανε ένα 15-7 στη δεύτερη περίοδο και συνέχισε ακόμη καλύτερα με ένα 26-7 στην τρίτη.

O Nτάριο Μπριθουέλα σημείωσε 16 πόντους, ο Αξέλ Μπουτέιγ πρόσθεσε 15, ο Φράνσις Αλόνσο ακολούθησε με 13 και ο Χάιμε Φερνάντεθ με 10. Η Μάλαγα είχε το εντυπωσιακό 57.6% στα σουτ τριών πόντων με 15/26.Ο Σεκ Χένρι με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Νέναντ Μάρκοβιτς, η οποία παρατάχθηκε με εννέα παίκτες.