23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

BCL: Ασταμάτητες Μπεσίκτας-Μονακό, δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ (vids)

Ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική του Basketball Champions League με την ΑΕΚ να μην τα καταφέρνει στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπαϊρόιτ, τις Μπεσίκτας και Μονακό να νικούν Ναντέρ και Καρσίγιακα αντίστοιχα στους αγώνες που έκριναν τις πρώτες θέσεις και τέλος, την νίκη της Εστουδιάντες επί της Βένετσια σε έναν τρομερό αγώνα που κρίθηκε με buzzer beater.

Α' Όμιλος

Η Σάσαρι πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ενισέι με 75-65. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Σαρδηνίας, μετά το κακό ξεκίνημα, έφτασε στις δύο σερί νίκες στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν αρχικά να χάνουν ακόμα και με 18 πόντους στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους (36-33) αλλά στην συνέχεια η Σάσαρι με ένα νέο σερί 6-0 ξαναπήρε την διαφορά την οποία κράτησε και μέχρι το τέλος. Για τους φιλοξενούμενους ο Ντεσόν Πιέρ ήταν ο mvp με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ και για την Ενισέι, ο Ζαπιάν Ντόουντελ είχε 12 πόντους και 4 ασίστ.

Η Μονακό επιβλήθηκε της Καρσίγιακα εντός έδρας με 79-65 δείχνοντας όχι μόνο ότι η πρώτη θέση του ομίλου της ανήκει, αλλά πως δεν είναι διατεθειμένη να χάσει από κανέναν. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 41-39 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα των Μονεγάσκων ''έτρωγε'' σίδερα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν απο 13 μόλις πόντους στις τελευταίες δύο περιόδους. Με αυτή τη νίκη η Μονακό έφτασε το ρεκόρ της στο 7-0 ενώ η ομάδα της Σμύρνης έμεινε στο 5-2. Ο Ελμεντίν Κικάνοβιτς με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης για τη Μονακό, ενώ για την Καρσίγιακα ο πρώην ερυθρόλευκος Ντόμινικ Γουότερς είχε 21 πόντους και 4 ασίστ.

Γ' Όμιλος

Σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση για το μπάσκετ η Εστουδιάντες επικράτησε εντός έδρας της Βενέτσια με 81-80 σε έναν αγώνα που ο νικητής άλλαξε χέρια τρεις φορές στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο αγώνας ξεκίνησε με την Εστουδιάντες να πατάει καλύτερα στην πρώτη περίοδο, γεγονός που δεν συνεχίστηκε στην δεύτερη, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι με σκορ 22-13 πήραν διαφορά 7 πόντων (33-40) στο ημίχρονο. Το Β' μέρος χαρακτηρίστηκε από τις πολλές εναλλαγές στο σκορ και τα μεγάλα σουτ τα οποία συνεχίστηκαν μέχρι και το τέλος του αγώνα. Συγκεκριμένα 16,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με το σκορ να είναι 75-78 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Μπριζουέλα αλλά στη συνέχεια η Βενέτσια με καλάθι του Τζόνσον 3,7'' πριν τη λήξη πέρασαν εκ νέου μπροστά. Η Εστουδιάντες όμως είχε και σε αυτό απάντηση και με τρίποντο του Σίλβεν Λάντερσμπεργκ στην εκπνοή πήρε τη νίκη.Κορυφαίος του αγώνα αναδείχτηκε ο Άλεκ Μπράουν με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Βενέτσια ο Μίτσελ Γουάτ είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπαϊρόιτ εκεί όπου γνώρισε την ήττα με 80-73 και πλέον ο αγώνας με την Εστουδιάντες στη Μαδρίτη την επόμενη αγωνιστική αποκτά χαρακτήρα τελικού. Η Ένωση ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 16 πόντους στο 17' (41-25). Στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 14-3 η ΑΕΚ έριξε την διαφορά στους 4 πόντους και μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με 53-50 στο 27' με γκολ-φάουλ του Γκριν. Στην τελευταία περίοδο όμως η επιθετική δυσλειτουργία..επέστρεψε με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν την διαφορά στους 12 πόντους (71-59) στο 35'. Τα δύο τρίποντα του Σάκοτα στο τέλος έφεραν ξανά την ΑΕΚ κοντά στο σκορ αλλά χωρίς αντίκρισμα καθώς οι άμυνα δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στην επιθετική λειτουργία της Μπαϊρόιτ, με αποτέλεσμα το τρίποντο του Λίνχαρτ 35'' πριν το τέλος να καθαρίζει τον αγώνα για τους γηπεδούχους. Ο Γκάμπριελ Γιορκ είχε 22 πόντους για τους γηπεδούχους ενώ για την ΑΕΚ ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δ' Όμιλος

Η Μπεσίκτας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως αγωνιζόταν εντός έδρας στον αγώνα που θα έκρινε την πρώτη θέση του Δ' Ομίλου και νίκησε τη Ναντέρ με 79-74. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος και με σύμμαχο τα τρίποντα κατάφεραν να μπουν στην ανάπαυλα με διαφορά 11 πόντων (42-31). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ναντέρ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, μείωσε την διαφορά αλλά δεν κατάφερε να μπει ποτέ στην θέση του οδηγού. Ο καλύτερος του αγώνα για την Μπεσίκτας ήταν ο Τζο Ντίμπλερ με 16 πόντους ενώ για τη Ναντέρ o Τζαμάλ Σούλερ είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Νίμπουρκ πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην διοργάνωση αυτή την φορά στην έδρα της Ζιελόνα Γκόρα με 88-82 με αποτέλεσμα να ανέβει και άλλο στην βαθμολογία. Η πρωταθλήτρια Τσεχίας είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή με αποτέλεσμα να φύγει στην ανάπαυλα με διαφορά 10 πόντων (45-35). Στο Β' μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή με ένα επιμέρους σκορ 22-16 στην τρίτη περίοδο αλλά στην συνέχεια η τρομερή αστοχία στα δίποντα (17/40) δεν τους επέτρεψε να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Κορυφαίος του αγώνα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πετρ Μπέντα με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ και για τους γηπεδούχους ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Βόννη πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση και μάλιστα εκτός έδρας απέναντι στην Αβελίνο με 69-61. Η ομάδα της Βόννης έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε με 13-20 και στην συνέχεια διατήρησε την διαφορά με όπλο την άμυνα της. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε καμία από τις τέσσερις περιόδους πάνω από 20 πόντους. O Τζος Μέιγιο είχε 17 πόντους,4 ασίστ και 4 κλεψίματα για την Βόννη, ενώ για την Αβελίνο, ο παλιός μας γνώριμος από την Δόξα Λευκάδας Ντεζμίν Γουέλς είχε 16 πόντους και 3 ασίστ.

Μπεσίκτας-Ναντέρ 79-74
Ζιελόνα Γκόρα-Νίμπουρκ 82-88
Αβελίνο-Βόννη 61-69

1. Μπεσίκτας 6-1