21.7 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

BCL: Μεγάλες νίκες για Βέντσπιλς-Αβελίνο, δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ (vids,pics)

Σημαντικές νίκες και διπλά έκπληξη είχε η ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, με τις νίκες των Αβελίνο και Βέντσπιλς απέναντι σε Μπεσίκτας και Τενερίφη να ξεχωρίζουν καθώς και η βαριά ήττα του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.

Αναλυτικά:

Α' Όμιλος

Ενισέι-'Ολντενμπουργκ 53-79
Γιουβέντους-Μονακό 85-92

Η Όλντενμπουργκ πήρε την άτυπη εκδίκηση για την ήττα της πρεμιέρας από την Ενισέι της οποίας επικράτησε άνετα εκτός έδρας με 79-53. Ο παίκτης του αγώνα ήταν ο σέντερ Ρασίντ Μαχάλμπασιτς με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ και για την Ενισέι αυτός που ξεχώρισε από την κακή εικόνα της ομάδας ήταν ο Σουλειμάν Μπράιμο με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Μονακό παρότι δυσκολεύτηκε απέναντι στην ανταγωνιστική Γιουβέντους πήρε τελικά το διπλό με 92-85 φτάνοντας στις 8 νίκες, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα της διοργάνωσης. Οι Μονεγάσκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με ένα σερί 9-0 στα πρώτα 3 λεπτά έδειξαν ότι ήθελαν να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι μπορούσαν από την δεύτερη περίοδο (24-20) και μετά αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να αρκεστούν στην πολύ καλή προσπάθεια. Ο Αμάρα Σι είχε για την Μονακό 21 πόντους και 6 ριμπαόυντ και ο Σίμας Μπουτερλεβίτσιους είχε 10 πόντους και 11 ασίστ για τους γηπεδούχους.

Τενερίφη-Βέντσπιλς 65-71

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Λούντβιχσμπουργκ στην Θεσσαλονίκη όπου γνώρισε την ήττα με 63-83. Ο Δικέφαλος του Βορρά παρότι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 48-47 παίζοντας καλό μπάσκετ πλήρωσε, όμως, την πολύ κακή εικόνα του δεύτερου μέρους της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ σκόραρε 7 και 8 πόντους στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο αντίστοιχα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ξαναγυρίσει ποτέ στον αγώνα. Ο Δημήτρης Κατσίβελης είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τους γηπεδούχους, ενώ ο καλύτερος της αναμέτρησης ήταν ο Τόμας Γουόλκαπ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Βέντσπιλς η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Τενερίφης με 71-65  ρίχνοντας τους περσινούς πρωταθλητές από την πρώτη θέση του Β' Ομίλου. Και ενώ μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (17-6) όλα έδειχναν πως η Τενερίφη θα πάρει μία ακόμη νίκη στην διοργάνωση, οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 12-27 πήραν τα ηνία του αγώνα τα οποία, με σύμμαχο τα τρίποντα (11/23, 47,8%), διατήρησαν μέχρι και το τέλος. O καλύτερος του αγώνα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Άιγκαρς Σκέλε με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μπαϊρόιτ-Ρόζα Ράντομ 90-85

Η Μπάνβιτ επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο μάλιστα στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Βενέτσια της οποίας επικράτησε με 90-62. Ενώ το πρώτο ημίχρονο έδειχνε πως θα γίνει ένα αμφίρροπο παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο (15-17) και πήγαν στην ανάπαυλα με το ματς ισόπαλο στο 36-36 η απόδοση της Μπάνβιτ στην επανάληψη δεν άφησε κανένα περιθώριο για..ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Ρότινς (12 πόντους,13 ριμπάουντ) και Βίντμαρ (16 πόντοι,6 ριμπάουντ) σε συνδυασμό με την άμυνα που άφησε τους Ιταλούς στους 26 μόλις πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο έλεγξαν απόλυτα τον αγώνα για να φτάσουν στις 5 νίκες στη διοργάνωση.

Δείτε τ στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Η Μπαϊρόιτ πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της απέναντι στην Ρόζα Ράντομ εντός έδρας με 90-85.Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο και προηγήθηκαν με 46-48 έχοντας πολύ καλή δημιουργία στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρίσκουν συνεχώς τρύπες στην αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι άλλαξαν την εικόνα τους, σκόραραν 30 πόντους στην τρίτη περίοδο και σε συνδυασμό με τους μόλις 15 των φιλοξενούμενων πήραν μία σημαντική διαφορά στο σκορ που παρά τις προσπάθειες των παικτών της Ρόζα, δεν απειλήθηκε στη συνέχεια. Ο mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμπριελ Γιόρκ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πάτρικ Άουντα είχε 22 πόντους.

Αβελίνο-Μπεσίκτας 90-74

Η Αβελίνο επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου Μπεσίκτας με 90-74 παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη περίοδο (22-14) και με όπλο τα ριμπάουντ (36-24) και τις ασίστ (29-10) δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη. Ο Φίλοϊ ήταν ο mvp της αναμέτρησης με 20 πόντους και 6 ασίστ ενώ για την Μπεσίκτας ο Κλαρκ είχε 16 πόντους.

Η Νίμπουρκ συνεχίζει την ανοδική της πορεία φτάνοντας στις 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση μετά και το διπλό απέναντι στη Ναντέρ με 84-90. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να φτάσουν σχετικά άνετα στη νίκη. Ο πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης της Νιμπυρκ ήταν ο Παβέλ Πούμπρλα με 19 πόντους και για τη Ναντέρ ο Σούλερ είχε 26 πόντους.

8. Βόννη 2-6

Και μην ξεχνάτε πως το basketa.gr στο πλαίσιο της συνεργασίας του  με το BCL μπορεί να σας στείλει στο Final Four της διοργάνωσης. Δείτε όλες τις λεπτομέρειες ΕΔΩ