17 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

BCL: Ισοπαλίες σε Λευκορωσία και Ολλανδία (pics)

Το προτελευταίο βήμα πριν τους ομίλους του Basketball Champions League γίνεται σήμερα. Οι πρώτοι αγώνες του Γ' Προκριματικού Γύρου διεξάγονται απόψε με την Αβτοντόρ Σάρατοφ να παίρνει την πρώτη νίκη της ημέρας, με την μικρότερη δυνατή διαφορά, από την Κάπο ντ' Ορλάντο και επτά αγώνες να έπονται.

Αβτοντόρ Σάρατοφ-Κάπο ντ' Ορλάντο 70-69

Η Σάρατοφ πήρε τη νίκη στο νήμα με το τελικό 70-69 επί της Κάπο ντ' Ορλάντο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Ιταλοί έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να κοιτάζει η μία στα μάτια την άλλη (63-63, 37'), οι Ιταλοί προηγήθηκαν (65-66, 37'45''). Ο Κλαρκ έφερε τη Σάρατοφ στο 69-66 (38'50''), ο Ικόβλεφ ισοφάρισε (69-69, 39'10'') με τον Φρέιζερ να δίνει τη νίκη με 1/2 βολές για το 70-69.

Δεκάλεπτα: 25-16, 17-13, 14-22, 14-18

Κατάγια-Τέλεκομ Μπον 70-90

Η Κατάγια μπορεί να έκανε την έκπληξη στον Β' Προκριματικό Γύρο, αφήνοντας εκτός την Χοβεντούτ Μπανταλόνα, αλλά απέναντι στην Τέλεκομ Μπον δεν άντεξε. Οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 90-70 εκτός έδρας, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε με το επιμέρους 33-9.

Δεκάλεπτα: 9-33, 18-17, 16-22, 24-18

Λουκόιλ Ακαντέμικ-Γιουβέντους Ούτενα 81-82

Η Λουκόιλ Ακαντέμικ είχε το προβάδισμα στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μόλις 2'23'' πριν τη λήξη ήταν στο +8 (79-71) και 1'25'' στο +7 (81-74), αλλά δύο λάθη, δύο άστοχα και η ευστοχία από την άλλη πλευρά του Άιρλαντ και του Μπουτερλεβίτσιους στο φινάλε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσαν τη νίκη στην Γιουβέντους Ούτενα με 82-81 και τον δεύτερο αγώνα να είναι πια στην έδρα της.

Δεκάλεπτα: 22-16, 25-14, 22-23, 12-29

Άλμπα Φεχερβάρ-Καρσίγιακα 92-90

Άλλο ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην τελική ευθεία με την γηπεδούχο Άλμπα Φεχερβάρ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 92-9ο επί της Καρσίγιακα. Οι Τούρκοι ήταν αυτοί που πήραν πρώτοι μια διαφορά, οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατήρησαν τα ηνία και στο τρίτο, για να φτάσουν όμως τελικά σε μια αγχωτική νίκη με μόλις δύο πόντους διαφορά. Η Καρσίγιακα προηγήθηκε με 90-86, 2'16'' πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά δέχθηκε ένα 6-0 με τον Λοράντ να γράφει το 91-90 με 2/2 ελεύθερες βολές και να ευστοχεί σε μία συμπληρωματική μετά από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Τζόουνς. Κένεντι και Ουότερς αστόχησαν στη διπλή ευκαιρία που είχαν οι Τούρκοι για να πάνε το παιχνίδι στην ισοπαλία ή και να πάρουν τη νίκη και πλέον αναζητούν το +3 στην δική τους έδρα για την πρόκριση στους ομίλους.

Δεκάλεπτα: 22-31, 27-15, 28-23, 15-21

Τσμόκι Μινσκ-Ναντέρ 68-68

Το κάρφωμα του Κράβις στα 24’’ διαμόρφωσε το τελικό 68-68 μεταξύ Τσμόκι Μινσκ και Ναντέρ στην Λευκορωσία. Οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς και θα ξεκινήσουν από το 0 στον επαναληπτικό της Γαλλίας. Για τους γηπεδούχους ο Τσεράποβιτς είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πέτεγουεϊ είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-24, 37-40, 52-57, 68-68

Γκρόνινγκεν-Εστουδιάντες 76-76

Χωρίς νικητή έληξε και το παιχνίδι μεταξύ Γκρόνινγκεν και Εστουδιάντες (76-76). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και η ισοπαλία ήταν φυσιολογικό αποτέλεσμα. Παρά την μεγάλη αστοχία τους (27/73 σουτ) οι Ισπανοί κατάφεραν να μην χάσουν. Για τους Ολλανδούς ο Μπρούινσμα είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Λάντεσμπεργκ να είναι ο πρώτος σκόρερ της Εστουδιάντες με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-16, 41-40, 61-57, 76-76

Λούντβιγκσμπουργκ-Μπράσελς 85-59

Άνετη νίκη επί της Μπράσελς πήρε η Λούντβιγκσμπουργκ με 85-59, περνώντας από σήμερα στους ομίλους.  Πρώτος σκόρερ των Γερμανών ο Τζόνσον με 13 πόντους ενώ 17 είχε ο Χάρελ για την βελγική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 20-6, 47-22, 64-38, 85-59

Αντβέρπ-Ρόζα Ράντομ 75-69

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, η Αντβέρπ επιβλήθηκε δύσκολα της Ρόζα Ράντομ με 75-69 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους. Οι Πολωνοί πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από το Βέλγιο. Κορυφαίος των νικητών ο Ντουντζίνσκι με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την Ρόζα Ράντομ ο Αούντα είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-19, 40-34, 55-52, 75-69