24.2 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

BCL: Μέρα φιλοξενούμενων η πρεμιέρα (Vids, pics)

Η δεύτερη σεζόν του Basketball Champions League έκανε το... ποδαρικό της σήμερα με τους πρώτους αγώνες του Α’ Προκριματικού Γύρου και τους επαναληπτικούς να έχουν προγραμματιστεί για τις 21 Σεπτεμβρίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την... τιμητική τους, αφού δεν υπήρξε ούτε ένας γηπεδούχος που έφυγε νικητής από το παρκέ. Πολλοί από τους αγώνες ήταν συναρπαστικοί και κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, όπως αυτός ανάμεσα στην Κάπφενμπεργκ και την Μπενφίκα ή την Γκρόνινγκεν με την Βιτάουτας.

Οι αγώνες αναλυτικά

Η πρώτη νίκη της χρονιάς πήγε στα χέρια της εσθονικής Κάλεβ Κράμο, η οποία στα Σκόπια νίκησε 87-79 την Κάρπος Σόκολι του γνωστού μας ΜακΦάντεν. Ο ίδιος πάντως άφησε το παρκέ με 23 πόντους και 6 ασίστ. Μαζέικα και Γέσαρ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, με τον Σούμποτιτς να προσθέτει 15 και 13 ριμπάουντ!

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Μεστρ (Γαλλία), Τσεμπίσεφ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 18-25, 21-17, 23-16, 17-29

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο πήρε και η Χοβεντούτ Μπανταλόνα με το 72-60 επί της Ντιναμό στην Τυφλίδα. Χαρίζοντας και εντυπωσιακές φάσεις όπως αυτή...

Kεραυνός-Αβτοντόρ Σάρατοφ 72-83

Παρά το ότι είχε πέντε παίκτες που έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων, ο Κεραυνός δεν κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη, η οποία κατέληξε στα χέρια της φιλοξενούμενης Αβτοντόρ Σάρατοφ με το τελικό 72-83. Καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο και το 9-19 που το συνόδευσε.

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Κλιβάζ (Ελβετία), Σλίβιτς (Αυστρία)

Δεκάλεπτα: 25-22, 18-23, 20-19, 9-19

Σε έναν αγώνα με χαμηλό σκορ  Τσμόκι Μινσκ πήρε τη νίκη με 57-50 εκτός έδρας από την Σίγκαλ Πρίστινα. Ενδεικτικό της εικόνας του παιχνιδιού είναι πως σε ένα δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις τρεις πόντους.

Διαιτητές: Πηλοϊδης (Ελλάδα), Κουκέλτσικ (Σλοβακία), Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Δεκάλεπτα: 23-21, 3-15, 7-9, 17-12

Μπόσνα Σαράγεβο-Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ 59-85

Η γερμανική Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπόσνα Σαράγεβο, όπως φανερώνει και το τελικό 59-85.

Οι Γερμανοί «καθάρισαν» το παιχνίδι ουσιαστικά από τη δεύτερη περίοδο που χαρακτηρίστηκε από το επιμέρους 7-22 και βρίσκονται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση με τον επαναληπτικό να γίνεται στο δικό τους «σπίτι».

Διαιτητές: Μπαλντίνι (Ιταλία), Στόιτσα (Ρουμανία), Μπελιάκοφ (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 16-18, 7-22, 19-24, 17-21

Και κάπως έτσι τελείωσε ο αγώνας

Λούλεα-Αντβέρπ 79-81

Στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκε ο αγώνας της Λούλεα με την Αντβέρπ, η οποία έφυγε τελικά νικήτρια από τη Σουηδία με το τελικό 79-81. Ο Κλαρκ έδωσε ένα +5 στους φιλοξενούμενους με 13’’ για το τέλος, ο Ρόνκιστ με γκολ φάουλ έγραψε το 79-81 με 4’’ για τη λήξη, σκορ με το οποίο έκλεισε  αναμέτρηση

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία), Ουουχέντρικ (Εσθονία)

Δεκάλεπτα: 25-19, 21-22, 13-15, 20-25

Ντέρμπι που κριθηκε στο νήμα έγινε στην Ολλανδία, όπου η Ντόναρ Γκρόνινγκεν υποδέχθηκε την Βιτάουτας.

Ο αγώνας πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας το τελευταίο λεπτό. Ο Κάρι με ¾ βολές στο τελευταίο λεπτό έφερε τους γηπεδούχους στη μικρότερη δυνατή απόσταση από τους αντιπάλους τους (74-75, 39’10’’).

Ο Εουρέλιους Ζουκάουσκας απάντησε με 2/2 για το 74-77 με 10’’ στο ρολόι. Ο ίδιος έκανε το φάουλ στον Μπρουινσμα, ο οποίος με ½ βολές έγραψε το 75-77 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Καλατράβα (Ισπανία), Κάρντουμ (Κροατία), Μάντινγκερ (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 23-14, 13-25, 22-21, 75-77

Κάπφενμπεργκ-Μπενφίκα 72-75

Εκτός έδρας νίκη πήρε η Μπενφίκα με το 75-72 επί της Κάπφενμπεργκ. Νίκη που οφείλει στον Σάντερς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με buzzer beater από τα 6μ75!

Λίγο νωρίτερα κι αυτός με σουτ τριών πόντων, με μόλις 7’’ να απομένουν για το τέλος, είχε οδηγήσει στην ισοπαλία τον αγώνα ο Στένιαϊτς (72-72) Η εικόνα τα λέει καλύτερα...

Διαιτητές: Τσαλίκ (Πολωνία), Γιαλμάν (Τουρκία), Ματέικ (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 13-21, 11-17, 18-20, 30-17