23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

BCL: Mατσάρα στην Αμβέρσα, “σοκ” για την Μπανταλόνα (pics)

Η πρώτη νίκη στον Β’ Προκριματικό Γύρο του Basketball Champions League σημειώθηκε από την Αβτοντόρ Σάρατοφ και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που δεν αφήνει πολλά περιθώρια σκέψεων πρόκρισης στην Μόρναρ. Το τελικό 88-70 την φέρνει ουσιαστικά με το ένα πόδι στον Γ’ και τελευταίο Προκριματικό Γύρο της διοργάνωσης.

Αβντοντόρ Σάρατοφ-Μόρναρ 88-70

Η Αβτοντόρ Σάρατοφ «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο.

Πήρε μια διαφορά 14 πόντων (29-15) και με αυτήν ως οδηγό έφτασε στην τελική επικράτηση έχοντας ένα σημαντικό πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό που θα γίνει μεθαύριο (26/9) στην έδρα της Μόρναρ. Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Καρσίγιακα.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 18-16, 17-20, 24-19

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Κάλεβ Κράμο-'Αλμπα Φεχερβάρ 78-71

Η σπουδαία δημιουργία των Εσθονών ήταν αυτή που τους οδήγησε στην νίκη. Με 21 ασίστ η Κάλεβ υπέταξε την ουγγρική Άλμπα Φεχερβάρ και πηγαίνει στο δεύτερο ματς με αβαντάζ 7 πόντων.

Το 30-42 του ημίχρονου ανατράπηκε από τους γηπεδούχους που είχαν για κορυφαίο τον Γιέσαρ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ. Αξίζει να αναφέρουμε πως αρχηγός των Ούγγρων είναι ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού, Σέντρικ Σίμονς!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 30-42, 48-57, 78-71

Μπενφίκ-Λουκόιλ Ακαντέμικ 82-91

Σπουδαίο διπλό και προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Λουκόιλ, κερδίζοντας 91-82 την Μπενφίκα στην Πορτογαλία.

Οι πρωταθλητές Βουλγαρίας δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο του αγώνα και έκαναν το πρώτο βήμα για να βρεθούν στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-53, 62-69, 82-91

Αντβέρπ-Νίζνι Νόβγκοροντ 90-87

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Βέλγιο εκεί όπου η Αντβέρπ κέρδισε με 90-87 την Νίζνι. Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι και στο ημίχρονο είχε σκοράρει 54 πόντους!

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και κατάφεραν να κερδίσουν, αν και η διαφορά των 3 πόντων δεν την κάνει να αισθάνεται άνετη ενόψει ρεβάνς.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-54, 67-71, 90-87

Λούντβιγκσμπουργκ-Κλουζ Ναπόκα 78-72

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Έβανς (17π., 11ριμπ.) η Λούντβιγκσμπουργκ νίκησε 78-72 την Κλουζ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-34, 62-55, 78-72

Ντόναρ Γκρόνινγκεν-Μπάκεν Μπέαρς 78-80

Η Γκρόνινγκεν προσπάθησε να κάνει μια επική ανατροπή, υπέκυψε όμως στους Μπάκεν Μπέαρς, που έφυγαν με διπλό 78-80 από την Ολλανδία.

Οι Δανοί προηγήθηκαν 51-35 στο ημίχρονο και παρά την συγκινητική προσπάθεια των γηπεδούχων, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 35-51, 53-66, 78-80

Τσμόκι Μινσκ-Μπουντιβέλνικ 69-64

Μεγάλη μάχη έγινε και στην Λευκορωσία, όπου η Τσμόκι Μινσκ κατέβαλε την αντίσταση της Μπουντιβέλνικ με 69-64.

Ο Ντέιβιντ Κράβις των γηπεδούχων με 17 πόντους και 9 ασίστ οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Άγγιξε το double-double και ο Αρτούρ Ντρόζντοφ των φιλοξενούμενων με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 30-35, 48-48, 69-64

Μπανταλόνα-Κατάγια 75-79

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μπανταλόνα που ηττήθηκε με 75-79 από την φινλανδική Κατάγια εντός έδρας.

Η ομάδα του Ντιέγκο Οκάμπο ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι (24-15) όμως οι Φινλανδοί αργά αλλά σταθερά ροκάνισαν την διαφορά και πήραν μια ανέλπιστη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 36-34, 59-55, 75-79