31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

BCL: Επική ανατροπή και πρόκριση του Κεραυνού!

Με καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός έκανε τρομερή ανατροπή στη Δανία και προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League νικώντας τους Μπάκεν Μπέαρς με 94-69! Ο Κεραυνός είχε χάσει με 95-86 στον πρώτο αγώνα στη Λευκωσία και βρέθηκε να χάνει με 28-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 45-39 στο ημίχρονο. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε πλήρως και με κορυφαίους τους Ο'Μπράιεν (22π.) και Χάγκινς (17π., 10ρ.) πήρε πανάξια την πρόκριση. O Κεραυνός θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στους ομίλους απέναντι στη Λιετκαμπέλις.

Κατά τα άλλα η Σομπατέλι προκρίθηκε μέσα στη Ρουμανία σε βάρος της Οραντέα σε έναν αγώνα, που κρίθηκε στην παράταση. Μοιραίος για την Οραντέα ο Μπερνέτ, που 16'' πριν από το τέλος έκανε αντιαθλητικό φάουλ και έδωσε την ευκαιρία στον Φιλιποβίτι να βάλει μία βολή και να οδηγήσει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου η Σομπατέλι, πιο ψύχραιμη πήρε αυτό που ήθελε.

Καρχού και Σεντερτέλιε διατήρησαν το πλεονέκτημα που είχαν πάρει με τις νίκες τους στους πρώτους αγώνες, ενώ και το Κίεβο προκρίθηκε καθαρά σε βάρος των Κάπφενμπεργκ Μπουλς.

Τα αποτελέσματα (με bold οι ομάδες που προκρίνονται):

Τσμόκι Μινσκ - Καρχού 68-67 (Η Καρχού είχε νικήσει με 93-86)

Μπαλκάν Μπότεβγκραντ - Σεντερτέλιε 82-74 (Η Σεντερτέλιε είχε νικήσει με 79-64)

Κίεβο - Κάπφενμπεργκ 73-63 (Το πρώτο παιχνίδι ήταν ισόπαλο 66-66)

Οραντέα - Σομπατέλι  96-90 (παρ. 86-77) (Η Σομπατέλι είχε νικήσει με 71-62)

Μπάκεν Μπέαρς - Κεραυνός Λευκωσίας 69-94 (Η Μπάκεν Μπέαρς είχε νικήσει με 95-86)

Εκκρεμούν οι αγώνες Φριμπούρ-Ίντερ Μπρατισλάβα, Λέγκια Βαρσοβία-Πρίστινα, Ντόναρ Χρόνινχεν-Μπενφίκα.