23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

BCL: «Εμφατικά» στον δρόμο της ΑΕΚ η Τρεβίζο!

Με μία εμφατική νίκη μπροστά στο κοινό της, η Τρεβίζο πήρε τη νίκη απέναντι στην Τσμόκι Μινσκ (95-78) και την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League. όπου θα βρεθεί στον δρόμο της ΑΕΚ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο τελικός του όμιλου του Τρεβίζο, όπου η γηπεδούχος και οικοδέσποινα Ουνιβέρσο, επικράτησε με το εμφατικό 95-78 της Τσμόκι του Μινσκ, κερδίζοντας το τρίτο εισιτήριο της βραδιάς για τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League! Ήταν ένα παιχνίδι που η Τρεβίζο έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, καθώς η ομάδα του Μασιμιλιάνο Μενέτι πήρε το προβάδισμα από νωρίς (30-21 στο 10') και από κει και έπειτα το "έχτιζε" όλο και περισσότερο.

Οι Ιταλοί ήταν σαρωτικοί για τρία δεκάλεπτα, φτάνοντας στο 30ο λεπτό να έχουμε πάρει διαφορά 27 πόντων και να μην έχουν αφήσει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης για την έκβαση της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μινσκ ήταν να κερδίσει το τέταρτο δεκάλεπτο και να μειώσει τη διαφορά στους 17 πόντους, κάνοντας λιγότερο... βαριά μια αρκετά επίπονη ήττα.

Πρωταγωνιστές για την Τρεβίζο ο Ντίμσα με 26 πόντους, και ο Ακελέ με 17, ενώ για τους Λευκορώσους 25 είχε πόντους σκόραρε ο Ουόρνερ.

Με αυτή τη νίκη, οι Ιταλοί ολοκληρώνουν τον τέταρτο όμιλο, όπου θα συναντήσουν εκτός από την ΑΕΚ τις Φάλκο και Ρίγα και καταφέρνουν μία τεράστιας σημασίας πρόκριση, καθώς η φυσική συνέχεια της άλλοτε ιστορικής Μπενετόν Τρεβίζο, θα συμμετέχει για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία της σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης!.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 55-40, 80-53 - 95-78