23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

BCL: Έτοιμα τα ζευγάρια του Β’ Προκριματικού Γύρου (pics)

Η Αβτοντόρ Σάρατοφ έγινε η πρώτη ομάδα του Basketball Champions League που σφράγισε το εισιτήριό της για τον Β’ Προκριματικό Γύρο της διοργάνωσης. Ο Κεραυνός άγγιξε τη διαφορά των 12 πόντων που χρειαζόταν μετά την εντός έδρας ήττα του, αλλά τα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και κράτησαν στα χέρια τους την πρόκριση.

Αβτοντόρ Σάρατοφ-Κεραυνός Στροβόλου 63-67

Νίκη χωρίς αντίκρυσμα για τον Κεραυνό Στροβόλου το 67-53 εκτός έδρας επί της Αβτοντόρ Σάρατοφ. Ο Κεραυνός έπρεπε να κυνηγήσει το +12 για να προκριθεί και αυτό έκανε.

Βρέθηκε από το 24-17 (13’30’’) και το 31-24 (17’20’’) στο 31-35 (19’) και πήρε ξανά τα ηνία μετά από ένα «σύντομο» προβάδισμα των γηπεδούχων μετατρέποντας το 36-35 (22') σε 43-48 (29').

Ο Κεραυνός έφτασε και στο +11 (48-59, 35’). H Σάρατοφ απάντησε, μετά από πολύ ώρα, με τρίποντο του Μόρις (51-59, 35’45’’). Η διαφορά πήγε και πάλι στους εννέα πόντους (54-63, 37’35’’) διά χειρός Παρκς, αλλά τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Φρέιζιερ και ένα τρίποντο από τον Κλαρκ διαμόρφωσαν το 62-63 και έβαλαν τέλος στα όνειρα του Κεραυνού.

Διαιτητές: Μάριτσιτς (Σερβία), Βελίκοφ (Βουλγαρία), Τσίτσι (Αλβανία)

Δεκάλεπτα: 17-15, 14-20, 12-13, 20-19

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Βιτάουτας-Ντόναρ Γκρόνινγκεν 61-84
Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Ντόναρ Γκρόνινγκεν στην Βιτάουτας στον επαναληπτικό. Οι Λιθουανοί είχαν νικήσει με μόλις δύο πόντους στον πρώτο ανάμεσα στις δύο ομάδες αγώνα, αλλά τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά τη δεύτερη φορά που βρέθηκαν.

Οι Ολλανδοί πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα και έφτασαν στο 24-51 στα μισά της αναμέτρησης, πριν πάρουν και τυπικά την πρόκριση με το τελικό 61-84.

Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Βοϊνόβιτς (Μαυροβούνιο), Μεστρ (Γαλλία)
Δεκάλεπτα: 14-26, 10-25, 22-18, 15-15

Τσμόκι Μινσκ-Πρίστινα 89-74

Η Τσμόκι Μινσκ πήρε τη νίκη και στη δεύτερη αναμέτρησή της με την Πρίστινα με το τελικό 89-74 και βρίσκεται και αυτή στον Β’ Προκριματικό Γύρο της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπουντιβέλνικ.

Διαιτητές: Όζολς (Λετονία), Ντάβιντοφ (Ρωσία), Σουσλόφ (Εσθονία)

Δεκάλεπτα: 19-17, 21-22, 23-15, 26-20

Κάλεβ Κράμο-Κάρπος 78-81

Η Κάρπος πήρε τη νίκη, αλλά η διαφορά των τριών πόντων δεν ήταν αρκετή για να της δώσει και την πρόκριση, την οποία με το τελικό 78-81 κράτησε στα δικά της χέρια τη Κάλεβ Κράμο.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Φεχερβάρ.

Διαιτητές: Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Αουνκρότζερς (Λετονία), Χοροζόφ (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 13-14, 23-21, 23-25, 19-21

Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ-Μπόσνα Σαράγεβο 102-59

Κάτι παραπάνω από ένα εύκολο απόγευμα είχε η Λούντβιχσμπουργκ, όπως δείχνει και το τελικό 102-59 επί της Μπόσνα Σαράγεβο. Μπήκε στον αγώνα με ένα 25-9 που σφράγισε το πρώτο δεκάλεπτο και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Με δύο νίκες πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο και θα αντιμετωπίσει την Κλουζ Ναπόκα. Και μπορεί αγωνιστικά να μην υπήρχε ενδιαφέρον, νευράκια όμως υπήρχαν και μάλιστα αρκετά.

Διαιτητές: Καλπάκας (Σουηδία), Πουρσανίδης (Ελλάδα), Γιλμάζ (Τουρκία)

Δεκάλεπτα: 25-9, 29-12, 21-17, 27-21

Αντβέρπ-Λούλεα 83-74

Η Αντβέρπ έκανε και αυτή το 2-0 επί της δικής της αντιπάλου. Πήρε τη νίκη στον επαναληπτικό από τη Λούλεα με 83-74 και βρίσκεται κι αυτή στον Β’ Προκριματικό Γύρο της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλός της θα είναι η Νίζνι Νόβγκοροντ.

Δεκάλεπτα: 22-14, 42-37, 64-56, 83-74

Μπανταλονα-Ντιναμό Τυφλίδας 86-66

Μπορεί η τελική διαφορά να λέει +20, η αλήθεια είναι όμως πως η Μπανταλόνα δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό 86-66 να νικήσει την Ντιναμό Τυφλίδας.

Οι Ισπανοί έκαναν ένα πολύ καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην επικράτηση. Έτσι κι αλλιώς είχαν... κάβα και το +12 του πρώτου αγώνα στη Γεωργία. Η πρόκριση την φέρνει αντιμέτωπη στην επόμενη φάση με την Κατάγια.

Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Ματζόνι (Ιταλία), Γιούρας (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 23-16, 33-36, 56-52, 86-66

Μπενφίκα-Κάπφενμπεργκ 67-62

Η Μπενφίκα δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε απέναντι στην Κάπφενμπεργκ και έγινε η τελευταία –χρονικά- ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Το τελικό 67-62 στην Πορτογαλία ήταν αυτό που την βοήθησε να κάνει και τυπικά το επόμενο βήμα στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Βοβκ (Κροατία), Μιλόγεβιτς (ΠΓΔΜ)

Δεκάλεπτα: 21-22, 12-14, 14-9, 18-15

Τα αποτελέσματα (σε παρένθεση των πρώτων αγώνων)

1.Μπανταλόνα-Ντιναμό Τιφλίδας 86-66 (72-60)
2.Αβτοντόρ Σάρατοφ-Κεραυνός Στροβόλου 63-67 (83-72)
3.Λούντβιγκσμπουργκ-Μπόσνα Σαράγεβο 102-59 (85-59)
4.Κάλεβ Κράμο-Κάρπος 78-81 (87-79)
5.Βιτάουτας-Γκρόνινγκεν 61-84 (77-75)
6.Τσμόκι Μινσκ-Πρίστινα 89-74 (57-50)
7.Μπενφίκα-Κάπφενμπεργκ Μπουλς 67-62 (75-72)