24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

BCL: Γλίτωσε από κάζο η Αβελίνο (vids)

Η Αβελίνο έπαιξε με τη φωτιά στο γήπεδό της, αλλά τελικά κατάφερε να αποφύγει το κάζο από την Άνβιλ, έστω και στην παράταση. Επικράτησε με και παρέμεινε αήττητη, με τον Νόρις Κόουλ να αγγίζει το τριπλ ντάμπλ (33π., 8ρ., 9ασ.), αλλά τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Ντεμέτρις Νίκολς και τον Ματ Κοστέλο να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια στο τέλος της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Κατά τα άλλα Ναντέρ και Μούρθια πέτυχαν μεγάλες εκτός έδρας νίκες επί των Βόννης και Νίζνι Νόβγκοροντ αντίστοιχα, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε μόνος του στην ουρά της βαθμολογίας του Β΄ομίλου, καθώς έχασε και στο Ισραήλ από τη Χολόν.

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Στη Λετονία η Βέντσπιλς είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος του και πήρε την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση επικρατώντας της Μπάνβιτ με 86-80. Οι Άλρετζ και Λόμαζ σκόραραν από 16 πόντους έκαστος για τη νικήτρια, ενώ οι 18 πόντοι του Μάρκους Θόρντον δεν είχαν αντίκρισμα για την Μπάνβιτ, η οποία υπέστη την πρώτη ήττα της.

Στο Νίζνι Νόβγκοροντ η Μούρθια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από την τοπική ομάδα, την οποία νίκησε με 72-51 και παρέμεινε αήττητη. Ο Μίλτον Ντόιλ με 18 πόντους και ο Κέβιν Τούμπα με νταμπλ νταμπλ (11π, 10ρ.) ξεχώρισαν από τη Μούρθια, ενώ από τη Νίζνι Νόβγκοροντ, που πάντως είχε και κάποια προβλήματα τραυματισμών, κανείς δεν σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο Λε Μαν η τοπική ομάδα επέβαλε το νόμο της στο δεύτερο ημίχρονο (64-54) και άφησε την φιναλίστ του περσινού φάιναλ φορ Λούντβιγκσμπουργκ να αναζητά ακόμα την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Ο Κάμερον Κλαρκ με 15 πόντους ήταν ο καλύτερος της Λε Μαν, ενώ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Όουεν Κλάσεν με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισε από τη Λούντβιγκσμπουργκ.

Στο Αβελίνο η τοπική ομάδα είδε το Χάρο με τα μάτια της, καθώς η Άνβιλ αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι. Τελικά χρειάστηκε να παίξει παράταση για να την καταβάλει (105-102) και να μείνει αήττητη στην κορυφή του ομίλου μαζί με τη Μούρθια. Ο Νόρις Κόουλ έκανε φανταστικό παιχνίδι και λίγο έλειψε να πετύχει ένα τρομερό τριπλ νταμπλ (33π., 8ρ., 9ασ.), όμως αυτοί που "καθάρισαν" στο τέλος ήταν ο Ντεμέτρις Νίκολς και ο Ματ Κοστέλο. Ο πρώτος με γκολ φάουλ από άστοχο σουτ του Κόουλ έκανε το 94-92 ενώ απέμεναν 7'' για τη λήξη της κανονικής περιόδου, σκορ που θα μπορούσε να είναι το τελικό, αν δεν αδρανούσε η άμυνα της Αβελίνο και δεν άφηνε τον Λικχοντέι μετά από επαναφορά να σκοράρει με λέι απ, να ισοφαρίσει να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Κοστέλο πέτυχε 4 σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό και σφράγισε τη νίκη της Αβελίνο.

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Ισραήλ ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Χολόν, παρόλο που για μεγάλο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ. Ηττήθηκε με 72-68, παρά τους 23 πόντους του Φιλ Γκος, και παραμένει χωρίς νίκη στη διοργάνωση,

Στην Οπάβα η Βενέτσια δεν συνάντησε ιδιαίτερα αντίσταση από την τοπική ομάδα, την οποία νίκησε άνετα με 90-72. Ο Μαρκέζ Χέινς ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους, ενώ ο Όστιν Ντέι πρόσθεσε μία ακόμα καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στη Βόννη η Ναντέρ θύμισε... τρένο που δεν σταματά πουθενά και παρέσυρε την τοπική ομάδα πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση με 81-57. Ο πρώην παίκτης του Κολοσσού, του Άρη και του Ολυμπιακού, Ντόμινικ Ουότερς, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σκοράροντας 20 πόντους, ενώ άλλους τόσους συνεισέφερε στη Ναντέρ ο Τζέρεμι Σένγκλιν. Η Βόννη μια εβδομάδα μετά τους 100 πόντους που σκόραρε στην Πυλαία εναντίον του ΠΑΟΚ, σούταρε 3/20 τρίποντα και δεν είχε καμία τύχη.

Στην Τενερίφη η τοπική ομάδα δεν είχε πρόβλημα να συντρίψει την πρωράρα Φριμπούρ με 91-68. Ο αγώνας ήταν μονόλογος της Τενερίφε, που είχα για κορυφαίο παίκτη τον Τιμ Αμπρομάιτις με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οπάβα - Βενέτσια 72-90
Τενερίφε- Φριμπούρ 91-68
Χολόν - ΠΑΟΚ 72-68
Βόννη - Ναντέρ 57-81