16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

BCL: «Άγγιξε» το θαύμα αλλά αποκλείστηκε ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός νίκησε 82-77 τη Λιετκαμπέλις εκτός έδρας αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League εξαιτίας της ήττας του στον πρώτο αγώνα στη Λευκωσία με 71-55.

Ένα κακό δεκάλεπτο ήταν αυτό που αποδείχτηκε καταστροφικό για τους Κύπριους, στα δύο παιχνίδια με τη λιθουανική ομάδα.

Το σύνολο του Χριστόφορου Λιβαδιώτη κοίταξε στα μάτια τους αντιπάλους του και αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες, εξαιτίας του 31-3 που ήταν το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο του πρώτου αγώνα...

Ο Κεραυνός δεν πήγε για... τουρισμό στη Λιθουανία κι έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Νέναντ Τσάνακ. Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 15 πόντων (61-76). Στο φινάλε όμως η Λιετκαμπέλις βρήκε τις λύσεις και μείωσε για το 82-77 που την έστειλε στους ομίλους.

Ο σύλλογος της Λευκωσίας έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να γράψει ιστορία καθώς θα γινόταν η πρώτη κυπριακή ομάδα που θα συμμετείχε στους ομίλους του BCL. Πλέον θα παλέψει για διάκριση στο FIBA Europe Cup.

Ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 19 πόντους ηγήθηκε για τον Κεραυνό, ενώ 14 πρόσθεσε ο Τζος Χάγκινς κι από 12 Αχμάντ Ρόρι και Τζέικ Ο'Μπράιαν.

Κορυφαίος των ηττημένων αλλά και του αγώνα ο Κεν Μπράουν ο οποίος ήταν ο άνθρωπος ο οποίος επί της ουσίας στέρησε την πρόκριση από τον Κεραυνό καθώς σκόραρε 8/11 τρίποντα και συνολικά 32 πόντους μοιράζοντας παράλληλα και 4 ασίστ.