18.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Bίρτους Μπολόνια: Πήρε το ντέρμπι της πόλης (vids)

Η Φορτιτούντο απέχει από τις μέρες δόξας της, αλλά το ντέρμπι της Μπολόνια παραμένει σε πρώτο πλάνο. Η Βίρτους ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από το παρκέ της Segafredo Arena με το τελικό 81-73 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Lega Basket. Η νίκη, όμως, δεν ήρθε ξεκούραστα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειχναν πως το παιχνίδι θα μπορούσε να εξελιχθεί σε περίπατο για τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Το 23-8 που είχε διαμορφωθεί στο 9' απεικόνιζε την κυριαρχία των γηπεδούχων. Τα πράγματα όμως άλλαξαν ριζικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε 41-41 με την Φορτιτούντο να κάνει μια μεγάλη αντεπίθεση. Η προσπάθειά της συνεχίστηκε για να φτάσει και στο +6 (46-52, 23') με το τέταρτο δεκάλεπτο να ανοίγει με το 60-66 (32') από τα χέρια του Πιέτρο Αραντόρι. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (67-66) με τον Τεόντοσιτς (34'20''), ο Μπανκς έγραψε το 70-70 (36'12''), αλλά η Βίρτους απάντησε με ένα 11-0 που σφράγισε τη νίκη της.

Ο Μάρκο Μπελινέλι με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βίρτους, ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 12 πόντους και ο Αμπάς ακολούθησε με 11. Για την Φορτιτούντο Μπανκς και Μπαλντάσο είχαν από 24 πόντους.