26.8 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Αυστραλία και Κίνα για μια θέση στον τελικό(pic+vids)

Η Αυστραλία πήρε μια εύκολη πρόκριση για τον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών αφού επικράτησε με 86-69 του Βελγίου. Το ίδιο έκανε η Κίνα με τη νίκη της απέναντι στην Γαλλία με 85-71. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες στον ημιτελικό του θεσμού, ενώ τον άλλο ημιτελικό συμπληρώνουν ο Καναδάς και οι ΗΠΑ

Η Αυστραλία ξέφυγε από νωρίς στο σκορ αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 26-16 υπέρ της. Μετά δεν της ήταν δύσκολο να διαχειριστεί αυτό το προβάδισμα, το οποίο σταδιακά αυξανόταν με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να πάει στα αποδυτήρια με το +15. Το Βέλγιο αντιστάθηκε μόνο στο 4ο δεκάλεπτο όπου κέρδισε με 21-14 αλλά ο αγώνας είχε κριθεί πριν πολλή ώρα.

Η Cayla George ήταν η πολυτιμότερη από την πλευρά της Αυστραλίας καθώς σημείωσε 19 πόντους παρότι ήταν άστοχη από το τρίποντο με 1/6 σουτ. Την George βοήθησαν στο σκοράρισμα η Tolo και η Blicavs με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από το Βέλγιο διακρίθηκε μόνο η Allemand, η οποία αγωνίστηκε περισσότερο από όλες τις αθλήτριες μένοντας 30 λεπτά στο παρκέ και σκοράροντας 15 και προσθέτοντας 7 ασίστ στην στατιστική της.

Στον άλλο αγώνα μεταξύ Κίνας και Γαλλίας, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μόνο για ένα δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η Κίνα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού διατηρώντας μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων και άνω. Για την Κίνα σε σπουδαία μέρα βρέθηκε η Li με 23 πόντους(4/8 τρίποντα) ενώ εξαιρετική ήταν και η Huang  με 18(4/9 τρίποντα). Από την Γαλλία ξεχώρισε η Fauthoux με 19 και 5 ριμπάουντ.