24.9 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Αυστραλία – Ισπανία 92-80: Προειδοποιητικό “χτύπημα” για τους “μπούμερς”

Με το... δεξί μπήκε στο Ολυμπιακό τουρνουά η Αυστραλία, όπου επικράτησε της Ισπανίας με 92-80, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία των Αγώνων στον α' όμιλο, στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδας. Τα "καγκουρό" είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια και κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των "ρόχας".

Η τριάδα Λαντέιλ, Μιλς και Γκίντεϊ με 20, 19 και 16 πόντους ήταν "φωτιά" και με αντίστοιχα "διέλυσαν" την άμυνα της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο, ενώ και οι Ντάισον και ΜακΒάιντ με 13π, έδωσαν πολλές βοήθειες. Από τους ηττημένους οι Αλντάμα με 27π, Γιουλ με 17π και Ουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Ισπανούς. Όσο για τους δύο "πράσινους" Λορένζο Μπράουν (5 πόντοι και 6 ασίστ) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (2π, 3 ριμπάουντ)

Η Αυστραλία ήταν αυτή που ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 11-5 στο 4’ και τα «καγκουρό» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς αύξησαν τη διαφορά ακόμα και στους 12 (21-9) με τον Γκίντεϊ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 31-21. Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν δράση με τον Γιουλ στην επίθεση και τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στην άμυνα και μείωσε στους 4 (31-27) στο 13’, αλλά στη συνέχεια οι «μπούμερς» έφτασαν ξανά στο +10 (38-28) στο 15’ και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 49-42.

Η Ισπανία μάζεψε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στον πόντο (54-53) στο 23’, αλλά η Αυστραλία κρατούσε σθεναρή αντίσταση και κρατούσε το προβάδισμα που είχε χτίσει από την αρχή του ματς και έκλεισε το σκορ στο 69-60. Τα πράγμα δεν άλλαξαν στην τελευταία περίοδο, μιας και ο Γιουλ ήταν αυτός που κρατούσε τους "ρόχας" στο ματς, αλλά ο Λαντέιλ έκανε... πάρτι και δημιουργούσε διψήφιες διαφορές για τα "καγκουρό" και έτσι κατάφεραν να μπουν με το δεξί στους Ολυμπιακούς Αγώνες με σκορ 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 49-42, 69-60, 92-80