22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Αυστραλία-Ελλάδα 71-77: Ελληνική ψυχάρα, της αξίζει η οκτάδα! (pics)

Η Εθνική Ανδρών κατέθεσε σώμα, ψυχή και πνεύμα, κατέβαλε τη μεγάλη Αυστραλία του Πάτι Μιλς και όλων των άλλων παικταράδων με 77-71 και είχε δύο ευκαιρίες να εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση από μόνη της, έχοντας προηγηθεί και με 19 πόντους, όμως πλέον περιμένει τη Σερβία να επικρατήσει του Νοτίου Σουδάν με διαφορά δύο πόντων, ώστε να περάσει στην οκτάδα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το θετικό σημάδι φάνηκε από νωρίς για την Εθνική με τα μακρινά σουτ των Ουόκαπ και Καλάθη για το 2-8 στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ με τη δράση των Γιάννη και Μήτογλου, που επίσης εμφανίστηκε στο παρκέ, καθώς και το «θράσος» του Τολιόπουλου, η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το επτάλεπτο (14-21). Οι Αυστραλοί έβρισκαν λύσεις με το γρήγορο παιχνίδι τους και στο ανοικτό γήπεδο, βασίστηκαν στην εμπειρία του Μιλς και στο τέλος της πρώτης περιόδου πήραν... δώρο τρεις βολές για τον Γκίντι σε πεντακάθαρη τάπα του Ουόκαπ, για να μειώσουν σε 24-25.

Με το ίδιο... νόμισμα, όμως, θα τους πληρώναμε στη δεύτερη περίοδο. Η εκπληκτική ελληνική άμυνα προκάλεσε «ασφυξία» στους Boomers, μας έδωσε πάμπολλες λύσεις στο ανοικτο γήπεδο και με τρίποντο του Ουόκαπ η διαφορά ανέβηκε στο +15 μέσα σε τρία λεπτά (24-39). Ο Γιάννης και ο Μήτογλου δεν είχαν αντίπαλο στις εφορμήσεις τους, ο Παπαγιάννης «καθάριζε» ό,τι περνούσε από την υπόλοιπη άμυνα στο τέλος του ημιχρόνου και ο τελευταίος με «φόλοου» διαμόρφωσε το 36-53 στην ανάπαυλα, σε ένα τέλειο πρώτο εικοσέλεπτο της Εθνικής.

Με «φλότερ» του Καλάθη ξεκινήσαμε στο +19 την τρίτη περίοδου (36-55), όμως η πιεστική άμυνα των Αυστραλών στο μισό γήπεδο άρχισε να μας προκαλεί προβλήματα και με τις λύσεις των Κέι-Λαντέιλ κυρίως από κοντά «ροκάνισαν» σιγά σιγά τη διαφορά στους 12 πόντους (47-59 στο 27'). Οι δύο ομάδες «κόλλησαν» και στις δύο πλευρές του παρκέ εν συνεχεία, ο Χαραλαμπόπουλος μας πρόσφερε μια μεγάλη ανάσα με τρίποντο για το 47-62, αλλά ο Ντελαβεντόβα απάντησε για το 50-62 του δεκαλέπτου.

Ο Ντάνιελς μπήκε με τη σειρά του στην «εξίσωση» μαζί με το μακρινό σουτ των Boomers και η διαφορά γρήγορα μειώθηκε στους επτά πόντους, αναγκάζοντας τον Σπανούλη σε τάιμ άουτ στα 6.5 λεπτά για τη λήξη (62-69). Η ηρεμία είχε χαθεί στις επιθετικές επιλογές και με τον Μιλς να εμφανίζεται, η Αυστραλία κατάφερε να μειώσει και στο καλάθι, μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο (69-71). Η μεγάλη λύση ήρθε, όμως, για την Εθνική ακριβώς στο δίλεπτο με το τρίποντο του Τολιόπουλου για το 69-74, ενώ και ο Ουόκαπ στα 63" ευστόχησε από τη γωνία για το 70-77, επαναφέροντας γερές τις ελπίδες πρόκρισης. Ο Λαντέιλ πήρε φάουλ αμέσως μετά και είχε 1/2 βολές για το 71-77.

Δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΑ: Για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τον Κώστα Παπανικολάου και τον Βασίλη Τολιόπουλο έχει γίνει λόγος στα προηγούμενα ματς. Πολλά περιμέναμε, όμως, και από τους Τόμας Ουόκαπ και Ντίνο Μήτογλου, για παράδειγμα, με αμφότερους να εμφανίζονται και να προσφέρουν τα μέγιστα. Ο πρώτος είχε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ ο δεύτερος σημείωσε 13 πόντους με επτά ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς, που τελικά κρίνεται στις λεπτομέρειες, τα δύο λιγότερα λάθη μας (16-14), αλλά και η μεγαλύτερη ευστοχία μας στα σουτ εντός παιδιάς (31/69 έναντι 26/65 των Αυστραλών), είχαν τη σημασία τους.