26.6 C
Τρίτη, 15 Οκτωβρίου, 2024

Αταμάν: «Σε μέρα που δεν παίζουμε αρκετά, είναι πολύτιμο να ξεκινάμε κερδίζοντας εντός έδρας»

Μπορεί η Αναντολού Εφές να πήρε τη νίκη διά πυρός και σιδήρου κόντρα στην Καρσίγιακα, στον πρώτο τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος, αλλά ο Εργκίν Αταμάν δεν ήταν ευχαριστημένος με τον τρόπο που τον προσέγγισαν την αναμέτρηση και σε δηλώσεις του τόνισε πως θα υπάρξουν αλλαγές στο 2ο αγώνα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Δεν παίξαμε καλά με μια κρίσιμη νίκη, είχαμε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν ήμασταν αρκετά καλοί στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν μπορούσαμε να βρούμε αμαρκάριστα σουτ κόντρα στην άμυνα της Καρσίγιακα. Με τα δύσκολα σουτ του Έρικ ΜακΚολούμ, η Καρσιγιάκα έφτασε στο σημείο να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι. Αργότερα καταφέραμε να αλλάξουμε τη ροή στο ματς όταν επιτεθήκαμε λίγο περισσότερο από τη ρακέτα.

Σε μια μέρα που δεν παίζουμε αρκετά, είναι πολύτιμο να ξεκινάμε κερδίζοντας εντός έδρας. Τώρα θα δούμε στο δεύτερο παιχνίδι, πρέπει να παίξουμε καλύτερα. Η ατμόσφαιρα είναι πολύ κακή, παίζουμε τον τελευταίο αγώνα εδώ, θα έπρεπε να ήταν καλύτερη η κατάσταση, είμαι απογοητευμένος.

Θα χρησιμοποιήσουμε λίγο περισσότερο rotation, θέλαμε να κάνουμε αλλαγές στο πως παρουσιαστήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες που φέραμε από τον πάγκο, ειδικά ο Χαλτάλι, δεν άντεξαν άλλο γιατί ήταν αγώνας πλέι οφ μετά τα σουτ που αστόχησε κάτω από το καλάθι. Δεδομένου ότι η Karşıyaka παίζει με 5 κοντούς σε πολλά σημεία του ματς, πρέπει να παίξουμε σε διαφορετική διάταξη.

Έπρεπε να παίξουμε με παίκτες με ψηλές κινήσεις, δεν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τους καλούς μας αμυντικούς. Κάθε ματς έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, κερδίσαμε ένα παιχνίδι που δεν παίξαμε αρκετά, ήταν μια κρίσιμη νίκη, πήραμε προβάδισμα 1-0 στη σειρά».