15.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Αταμάν: «Ο Χουάντσο ήταν ένας από τους ήρωες, οι οπαδοί αξίζουν πολλά»

Ο Εργκίν Αταμάν ήταν πολύ χαρούμενος μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου με 82-75.

Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα από τη Βαυαρία έχοντας στο πλευρό τους περισσότερους από 3000 φίλους τους.

Ο Τούρκος τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου αναφέρθηκε στον κόσμο αλλά και στον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

«Πριν από το σχόλιο για το ματς, πρέπει να κάνω ένα σχόλιο για τον κόσμο του Παναθηναϊκού. Ήταν εδώ πάνω από 3.000 για ένα παιχνίδι κανονικής διάρκειας και είναι η πρώτη φορά στην Euroleague που βλέπω τέτοιο κόσμο σε όλη την χρονιά. Αυτοί οι οπαδοί, αυτός ο σύλλογος αξίζουν πολλά. Και η ομάδα προσπαθεί να τα δώσει όλα. Σήμερα δεν παίξαμε το κανονικό μας παιχνίδι, δεν παίξαμε πολύ καλά. Και με όλο τον σεβασμό στην Μπάγερν, που ξέρουμε ότι ειδικά στην έδρα της δεν τα παρατάει. Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στην δεύτερη περίοδο πήραμε τον έλεγχο του ματς, ειδικά με τον Βιλντόζα και τον Παπαπέτρου, που έκανε καλή δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο. Και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί και στην τέταρτη περίοδο θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει νωρίτερα το ματς, αλλά με τα λάθη που κάναμε και τα τρίποντα που δεχθήκαμε αμέσως χάσαμε τον έλεγχο. Στα τελευταία 5 λεπτά πήραμε τάιμ άουτ και την οργάνωση του Σλούκα φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Είχαμε πίεση γιατί ήταν ένα ματς που έκρινε την 2η θέση και ήταν πολύ σημαντικό. Αλλά πήραμε τη νίκη. Όλο έχω παράπονα από τον Χουάντσο, αλλά σήμερα ήταν ένας από τους ήρωες. Ήταν μαχητικός και έδωσε πολλή ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και θέλω να του δώσω πολλά συγχαρητήρια».

Για τη συνέχεια: «Οι οπαδοί μας, τους είδατε στο Μόναχο. Αν έρθετε στο ΟΑΚΑ, θα δείτε πως δεν είναι εύκολο να παίξει μια ομάδα εκεί. Είναι πολύ σημαντικό για μας λοιπόν να πάρουμε τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας. Είναι σημαντικό λοιπόν για μας να πάρουμε τη δεύτερη θέση με νίκη επί της Άλμπα. Έχουμε μεγάλους στόχους και μεγάλα όνειρα. Όλοι μου λένε για το 7ο αστέρι κι εγώ τους απαντάω ότι θα προσπαθήσουμε».