16.3 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Αρμάνι-Ολυμπιακός 65-53: «Κόλλησε» και στο Μιλάνο (pics)

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα με το σκοράρισμα και στο Μιλάνο και η Αρμάνι τον υποχρέωσε σε δεύτερη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα με 65-53, σε ένα παιχνίδι που μόνο δάφνες ποιότητας δε διεκδικεί, αλλά με το πρόβλημα να επαναλαμβάνεται και το ρεκόρ των «ερυθρολεύκων» να βρίσκεται πια στο 1-2 στη διοργάνωση, αναζητείται οπωσδήποτε τρόπος να βρίσκεται ο άνθρωπος, που θα «ξεκολλά» την ομάδα σε τέτοια παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός επιχειρούσε να κερδίσει πράγματα «ταΐζοντας» τον Μιλουτίνοφ, την ίδια στιγμή που υπήρχε ο Μίροτιτς στην άλλη πλευρά του παρκέ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρές διαφορές έως και σε απόσταση τριπόντου (14-11 στο 6' και 17-14 στο 7'), ωστόσο δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, με τον Ουόκαπ να είναι εύστοχος από μακριά (17-17). Με βολές του Φλακαντόρι, πάντως, κατάφεραν να τελειώσουν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο (19-17).

Η Αρμάνι προσπάθησε να ανοίξει το ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έφτασε στο +7 στα πρώτα τρία του λεπτά (26-19), αλλά η άμυνα των «ερυθρολεύκων» θα έδινε απαντήσεις. Μετά από ένα δίλεπτο χωρίς σκορ, Κάναν και Ουόκαπ θα άλλαζαν τη ροή του ματς με δύο σερί τρίποντα και το προσπέρασμα ερχόταν λίγο αργότερα από τη δράση του Μιλουτίνοφ και τις βολές του Πίτερς (29-30 στο 19'), για να μείνει ο Ολυμπιακός μπροστά με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (31-32).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν θετικό για τους παίκτες του Μεσίνα, με τον Πάνγκος να μπαίνει στο παιχνίδι και εκτελεστικά, αλλάζοντας ξανά τους όρους του αγώνα (38-34 στο 23'). Το επόμενο διάστημα, βέβαια, ήταν ακόμη πιο νευρικό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και τους Λομβαρδούς να μένουν μπροστά σε απόσταση τριπόντου, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να μη βρίσκουν σημείο αναφοράς (44-41).

Η συνεργασία του Λούντζη και του Φαλ έδειχνε να φέρνει αποτέλεσμα και το προβάδισμα για την ελληνική ομάδα ήταν γεγονός (44-45 στο 32'), όμως η συνέχεια επεφύλασσε νέο... μπλακ άουτ και σερί 9-0 των γηπεδούχων, που έδειχναν να παίρνουν τον πρώτο λόγο στα μέσα της τελευταίας περιόδου (53-45). Ο Μπαρτζώκας έψαξε στην άκρη του πάγκου του τον Πάπας, για να βρει σκορ, αλλά ούτε αυτό είχε ιδιαίτερη επίδραση επιθετικά, με ένα τρίποντο του Μίροτιτς στα 2.5 λεπτά για τη λήξη ουσιαστικά να προδιαθέτει την νίκη της Αρμάνι (56-47). Ο Μέλι και ο Πάνγκος λίγο αργότερα συνέβαλαν επίσης από μακριά κι εκεί το παιχνίδι τελείωσε με τους Ιταλούς να νικούν καθαρά με 65-53.

Δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

ΤΟ ΜΗΛΟΝ ΤΗΣ ΕΡΙΔΟΣ: Ο Νίκολα Μίροτιτς πέρασε το καλοκαίρι από ΟΑΚΑ, ΣΕΦ, Βελιγράδι και Μονακό στα μεταγραφικά σενάρια, για να βρεθεί τελικά... στο Μιλάνο. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ έδειξε την κλάση του απέναντι στην ομάδα, που τον διεκδίκησε ως αντί-Βεζένκοφ, ολοκληρώνοντας με 20 πόντους και 8/16 σουτ, μαζί με πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ κι ένα κλέψιμο για τρία λάθη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός υπήρξε απελπιστικά άστοχος με 14/34 δίποντα και 5/19 τρίποντα, κάτι που δε θα μπορούσε να του φέρει την νίκη στο Μιλάνο, με την Αρμάνι να σουτάρει πιο φυσιολογικά με 16/27 δίποντα και 8/24 τρίποντα αντίστοιχα.