17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Αρμάνι – Νάπολι 72-77: Τεράστια έκπληξη με εντυπωσιακό Ένις (pics+vid)

Η Αρμάνι δεν κατάφερε να σηκώσει το 9ο κύπελλο στην ιστορία της με τη Νάπολι να στέφθεται Κυπελλούχος Ιταλίας με 72-77.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ και έχανε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο (13-20 στο ημίχρονο) με το 36-43 του 20λεπτου να φανερώνει την εικόνα του ματς.

Στην επαναφορά, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα (36-48 στο 22') αλλά οι Μιλανέζοι «ψαλίδισαν» την απόσταση στο τρίποντο (59-62 στο 34'). Μάλιστα, το ματς έγινε θρίλερ με μισό λεπτό να απομένει όταν η Αρμάνι πέρασε μπροστά (71-70) με ένα σερί 9 πόντων, αλλά οι Ναπολιτάνοι δεν τα παράτησαν και έγραψαν το τελικό 72-79.

Ο Νίκολο Μέλι ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ με τον Νίκολα Μίροτιτς (19π.) να ακολουθεί. Για τους νέους κυπελλούχους Ιταλίας, ξεχώρισε ο Τάιλερ Ένις ο οποίος και σημείωσε 21 πόντους, 7 ασίστ ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.