22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Αρμάνι-Μονακό 63-72: Ο Τζέιμς την έβαλε σε… μπελάδες (pics,vids)

Σε μια συναρπαστική σε εξέλιξη αναμέτρηση, η Μονακό γύρισε από το -11 και πανηγύρισε τη νίκη με 63-72, απέναντι στην Αρμάνι στο Mediolanum Forum. Οι Μονεγάσκοι έκαναν ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο (20-6) στο οποίο πραγματοποίησαν ένα σερί 20-1. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν πρωταγωνιστής και πάλι, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 7 τελικές πάσες. Πολύ σημαντικός και ο Ντάντε Χολ (16 πόντους,8 ριμπάουντ) που έβγαλε αρκετή ενέργεια, προσφέροντας και πλούσιο θέαμα. Ένα δώρο αυτό για τον Ολυμπιακό, που αν κερδίσει αύριο την Μπαρτσελόνα, έχει βάσιμες ελπίδες για την τρίτη θέση. Εάν οι «ερυθρόλευκοι» δεν κερδίσουν, θα ελπίζουν σε νέα ήττα των Ιταλών απέναντι στη Βιλερμπάν σε Γαλλικό έδαφος. Αντίθετα η ομάδα του «Πριγκιπάτου» παρέμεινε στη 7η θέση της βαθμολογίας (14-13), αλλά απομακρύνθηκε από την 8η Μπάγερν.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν απέκτησε κάποιο μεγάλο προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης. Στο (7') όμως οι γηπεδούχοι με καλάθια των Μπέντιλ και Ντιλέινι απέκτησαν ένα προβάδισμα 7 πόντων,16-9. Η Μονεγάσκοι όμως αντέδρασαν γρήγορα, έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, πριν ο Σέρχιο Ροντρίγκες γράψει το 17-16 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά. Έπαιξε καλή άμυνα και στην επίθεση χτυπούσε τις αδυναμίες των φιλοξενούμενων. Σιγά σιγά έφτασε στο (15') σε διψήφια διαφορά (+10) με το σκορ να είναι 28-18. Αυτό το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Η Μονακό με τους Ουίλ Τόμας και Μάικ Τζέιμς σημείωσε ένα γρήγορο σερί, έκλεισε με θετική νότα το ημίχρονο. Μείωσε στο -6 με το σκορ στο 37-31 υπέρ των Ιταλών. Ο Σέβον Σίλντς είχε 9 πόντους για τους γηπεδούχους ενώ ο Τζέιμς είχε 12 για την ομάδα του.

Στην έναρξη της επανάληψης οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν «μαγκωμένες» επιθετικά. Στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου σημείωσαν μαζί, μόλις 10 πόντους. Αυτό όμως φαίνεται να ωφέλησε τη Μονακό, η οποία βρήκε ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα σερί 20-1!!! Οι Ντουέιν Μπέικον και Ντόντε Χολ έβγαλαν αρκετή ενέργεια, μάζεψαν αρκετές χαμένες μπάλες και ουσιαστικά ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι αυτού του «τρελού» σερί. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γάλλους μπροστά στο σκορ με 51-43 και την Αρμάνι να ψάχνει λύσεις για την καθοριστική τελευταία περίοδο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό συντήρησε τη διαφορά που έχτισε. Συνέχισε να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα των Ιταλών, με τις συνεργασίες Τζέιμς και Χολ να δίνουν και να παίρνουν στο πικ εντ ρολ. Στον αντίποδα, η Αρμάνι μείωσε στους 6 (54-60), αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω μοιάζοντας σαστισμένη από το κακό της τρίτο δεκάλεπτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Μονεγάσκοι να γυρίσουν με το 14ο ροζ φύλλο αγώνα φέτος στις αποσκευές τους. Ενώ η Αρμάνι μπαίνει σε περιπέτειες καθώς ενδέχεται να χάσει την 3η θέση.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ντάντε Χολ. Σίγουρα ο Μάικ Τζέιμς οδήγησε την ομάδα του σε επίθεση και οργάνωση, αλλά ο συμπατριώτης του δεν ήταν "αμελητέα" ποσότητα. Έδωσε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και ήταν ένας από τους υπεύθυνους της ανατροπής στο τρίτο δεκάλεπτο. Σημείωσε 16 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (6/6) πήρε 8 ριμπάουντ, ενώ έκανε και 2 μπλοκ. Αναμφίβολα έπαιξε σημαντικό ρόλο για το "διπλό" στο Μιλάνο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: 20-1 σερί. Αριθμός που δεν βλέπουμε και πολύ συχνά στα παρκέ της Γιούρολιγκ, πόσο μάλλον ανάμεσα σε ανταγωνιστικές ομάδες.Ήταν τόσο τρανταχτό που ουσιαστικά η Αρμάνι δεν επέστρεψε ποτέ στην αναμέτρηση ξανά. Πολύ καλή η Μονακό στα δίποντα (19/36, 53%) αλλά και «άχαστη» στις βολές όπου είχε το απόλυτο 16/16. Παράλληλα οι Μονεγάσκοι ήταν καλύτεροι στη μάχη των ριμπάουντ (40-32) ενώ είχαν και 6 κλεψίματα έναντι μόλις 1 της Αρμάνι.