23.4 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Αρμάνι και Βενέτσια επικράτησαν εύκολα και πλέον τίθενται αντιμέτωπες στα ημιτελικά

Η Αρμάνι πήρε εύκολη νίκη-πρόκριση με 80-57 απέναντι στη Τρέντο και η Βενέτσια επικράτησε της Πιστόια με 86-71, κάτι που σημαίνει πως οι δύο αυτές ομάδες θα αναμετρηθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μιλάνου, πήρε μία διαφορά 16 πόντων(39-23) στην δεύτερη περίοδο και κάπου εκεί το ματς πήρε την... κατηφόρα για την Τρέντο, η οποία βρέθηκε να χάνει και με 30(65-35) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί η Αρμάνι έριξε τον ρυθμό, ξεκούρασε τους βασικούς και το ματς ήταν, πλέον, διαδικαστικού χαρακτήρα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Σίλντς με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ισάριθμος στο σκοράρισμα ήταν ο Φόιτμαν, κατεβάζοντας και έξι ριμπάουντ.

Δείτε τα στατιστικά εδώ.

Η Βενέτσια επικράτησε της Πιστόια με 86-71  και θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Για να φτάσει στη νίκη, εκμεταλλεύτηκε ένα μίνι ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο 61-50, ενώ τα 17 περισσότερα ριμπάουντ(52-35), έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Ράιγιον Τάκερ να έχει 23 πόντους, ενώ ο μέχρι πρότινος, παίκτης της ΑΕΚ, Μφιοντού Καμπεγκέλε πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Τσάρλι Μούρ είχε 20 πόντους, και ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε που έχει αγωνιστεί σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ Λάρνακας είχε 14 πόντους.