18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Αρμάνι-Φενέρμπαχτσε 60-71 : Έμεινε «ζωντανή» με Γκούντουριτς (pics,vids)

Η Φενέρμπαχτσε άντεξε στην αντεπίθεση της Μιλάνο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε ένα σημαντικό «διπλό», με 60-71, στο Mediolanum Forum. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν μέχρι και με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Αρμάνι έφερε τα πάνω-κάτω στην επανάληψη,όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία,δεν τα «έχασαν» στα κρίσιμα σημεία και κατέκτησαν τη νίκη.Οι Ιταλοί αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην πικ εντ ρολ άμυνά τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Μαρκο Γκούντουριτς και η παρέα του. Ο Σέρβος γκάρντ έκοβε και έραβε στην επίθεση, καθώς είχε 17 πόντους ,6 τελικές πάσες και με συμπαραστάτη τον Ντέβιν Μπούκερ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα της Αρμάνι. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι,είχαν σε καλή μέρα τον Μπεν Μπέντιλ, που είχε 12 πόντους, δεν παρέδωσαν τα όπλα, αλλά ένα κακό διάστημα στα τελευταία (4') της αναμέτρησης, όπου σημείωσαν μόνο 4 πόντους, είχε ως αποτέλεσμα να υποστούν την 7η ήττα τους φέτος. Πλέον η Φενέρ έφτασε τις 11 νίκες και θα δώσει μάχη για την είσοδό της στην τελική 8αδα, περιμένοντας και τις επιστροφές των Ντε Κολό-Βέσελι. Στην άλλη πλευρά, η ομάδα του Μιλάνου βρίσκεται στην 3η θέση, με ρεκόρ 15-7.

Χλωμό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αρκετά χαμένα σουτ εκατέρωθεν. Στο (5') με καλάθι του Ρίτσι (8-2) η Αρμάνι πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων. Στα τελευταία δύο λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-2, με τον Ντέβιν Μπούκερ να έχει 6 πόντους και το σκορ της περιόδου να είναι 12-18. Η Φενέρ συνέχισε με το ίδιο μομέντουμ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί είχαν μεγάλο θέμα στην πικ εντ ρολ άμυνα και αυτό εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Γκούντουριτς ( 9 π. 5 ασ.) και Μπούκερ. Στο (14') λοιπόν οι Τούρκοι έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους το +16.  Η Αρμάνι σιγά σιγά έβαλε σε μια σειρά την άμυνά της και με τους Ντιλέινι (8 πόντους) και Ντέβιν Χολ (7 π.) μείωσε τη διαφορά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το -9 και το σκορ στο 34-43. Στην επανάληψη η Αρμάνι βελτίωσε την άμυνά της με αποτέλεσμα, σε μόλις τρία λεπτά, να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν όμως και με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τζεχάιβ Φλόιντ έφτασαν και πάλι στο +6 (48-54) πριν ο Μπεν Μπέντιλ με τρίποντο γράψει 51-54 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Όλα έδειχναν λοιπόν ότι πάμε σε μια αναμέτρηση που κριθεί στις λεπτομέρειες στην τελευταία περίοδο. Με καλάθι του Μπέντιλ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -1 (53-54) μετά τη βολή του Μέλι όμως σημείωσαν μόλις 4 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά. Ο Μάρκο Γκούντουριτς ανέλαβε την κατάσταση και με πέντε δικούς του πόντους οδήγησε στο σημαντικό διπλό την ομάδα του.

Ο ΚΟΥΜΑΝΤΑΔΟΡΟΣ: Μάρκο Γκούντουριτς. Ο Σέρβος γκάνρτ απόντος του Νάντο Ντε Κολό, έχει πάρει την «μπαγκέτα» στα χέρια του και προσπαθεί να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλεϊοφς. Η άμυνα των Ιταλών ήταν βούτυρο στο ψωμί του και οι συνεργασίες του με τον Μπούκερ έκαναν ζημιά στην Αρμάνι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μιλάνο σούταρε με μόλις 38% εντός πεδιάς και έκανε 13 λάθη, κακός συνδυασμός για να διεκδικήσει κανείς τη νίκη σε επίπεδο γιούρολιγκ έστω και εντός έδρας. Επίσης η Φενέρ είχε 68% στα δίποντα (23/34) γεγονός που αναδεικνύει περίτρανα το πρόβλημα των γηπεδούχων στη πικ εντ ρολ άμυνά τους, καθώς τα περισσότερα ήταν εύκολα καλάθια.