17.6 C
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, 2024

Άρης-Τσεντεβίτα Ολίμπια 75-82: Από τον… παράδεισο στην “κόλαση” και υποχώρηση στο 1-4 (pics+vids)

Ο Άρης τα έκανε όλα λάθος στο τελευταίο οκτάλεπτο του παιχνιδιού, «πετώντας στα σκουπίδια» τη διαφορά 10 πόντων που απέκτησε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (και +14 στην 3η), με την Τσεντεβίτα να «αποδρά» με ένα τεράστιο «διπλό» απ' τη Θεσσαλονίκη (82-75). Στο 1-4 υποχώρησαν οι «κιτρινόμαυροι», με τους Σλοβένους να πηγαίνουν στο 4-1.

Πολύ ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, ούσες αρκετά εύστοχες (9/13 σουτ συνολικά) στο πρώτο εξάλεπτο και με το σκορ στο 11-14. Σημαντικές οι λύσεις απ’ τον Βασίλη Τολιόπουλο πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75, αφού με τρία δικά του… τρίποντα (το ένα έμμεσο) μετέτρεψε το 11-16 σε 22-21, πριν ο Χατζηδάκης διαμορφώσει το 24-23 της 1ης περιόδου.

Μεγάλη η νευρικότητα στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τα λάθη να μη λείπουν απ’ τη μεριά των φιλοξενούμενων. Έχοντας πλέον βρει ρυθμό μέσω της εξαιρετικής της αμυντικής λειτουργίας, η ελληνική ομάδα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα απ’ το 13’, με τους Νόλεϊ και Χοτζ να στέλνουν τον Άρη στο +9 στο 16’ (38-29). Για αρκετή ώρα οι Σλοβένοι έδειχναν να βρίσκονται σε… τρικυμία και φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να έρθει η διψήφια διαφορά. Και ήρθε σύντομα, με ένα τρίποντο του Τολιόπουλου να κάνει το 41-31 και τον Χοτζ να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με +11 (48-37).

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να ανεβάζει τη διαφορά στους 12 πόντους, την οποία διατήρησε για 6’, έως ότου η Τσεντεβίτα επιστρέψει. Σερί 9-0 με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και το σκορ μετατράπηκε σε 55-52 στο 28’, λίγο αργότερα σε 56-54, σε ένα διάστημα που ο Γιάννης Καστρίτης φυσιολογικά είχε αρκετά παράπονα απ’ την επιθετική, αλλά και αμυντική, λειτουργία της ομάδας του. Τη λύση την έδωσε με σουτ τριών πόντων ο Χοτζ, ενώ ο ΝτεΤζούλιους «έγραψε» το 61-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Δεν άργησαν οι «κιτρινόμαυροι» να ξαναβρεθούν σε διψήφια απόσταση, αφού ο Χοτζ και πάλι βοήθησε σε αυτό (64-54), παρ’ όλα αυτά υπήρξε νέο black-out απ’ τους γηπεδούχους στη συνέχεια, το οποίο το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ντόρντ Άντζιτς. Απ’ το καλάθι του Ρόμπερτς στα 8:33’ πριν τη λήξη ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με ένα ακόμη σερί 9-0 ισοφάρισαν (66-66), χάνοντας την ευκαιρία για προβάδισμα με άστοχη βολή του Μπλάζιτς. Τελικά, ήρθε λίγο αργότερα με τον Ράντοβιτς, με τον Στιούαρτ να στέλνει την ομάδα του στο +4 (68-72) απ’ τη γραμμή των βολών, έχοντας κερδίσει παράλληλα την αποβολή (5ο φάουλ) του Ρόμπερτς. Ο Άρης φαινόταν ότι είχε στερέψει από ιδέες κι έτσι η Τσεντεβίτα αύξησε τη διαφορά της στο +8 (70-78), με τον Στιούαρτ να είναι ο «X-Factor» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε ένα πολύ μεγάλο σουτ (75-78) στα 1:07’ πριν το φινάλε, όμως ο Στιούαρτ ευστόχησε σε ζευγάρι βολών για το 75-80. Ο ΝτεΤζούλιους αστόχησε σε τρίποντο και ο Ρόμπινσον πέτυχε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το τελικό 75-82, με τον Άρη να πληρώνει την κακή του 4η περίοδο (14-28).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί ο Άρης να είχε με διαφορά καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα απ' ό,τι η Τσεντεβίτα (11/32 έναντι 2/13), παρ' όλα αυτά στα δίποντα οι Σλοβένοι ήταν πολύ καλύτεροι (27/38 έναντι 15/32), ενώ η σκληρή άμυνα της ελληνικής ομάδας έφερε και αρκετές βολές στους φιλοξενούμενους (22/30 έναντι 12/18).