16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Άρης-Τρέντο 84-77: “Αυτοκρατορική” νίκη και 5η θέση(pics)

Ο Άρης πήρε τη νίκη στο "καυτό" Αλεξάνδρειο απέναντι στην Τρέντο με 84-77  και την 5η θέση της κατάταξης. Οι κιτρινόμαυροι ολοκληρώνουν την φάση των ομίλων με ρεκόρ 9-9 και θα τεθούν αντιμέτωποι με την Ουκρανική Προμετέι, σε εκτός έδρας αναμέτρηση.

Ο "αυτοκράτορας" πήρε το παιχνίδι-γιορτή, απέναντι στην Τρέντο για την 18η και τελευταία αγωνιστική του Eurocup και πλέον ετοιμάζεται για τους 12 της διοργάνωσης απέναντι στην Προμετέι σε ματς νοκ-άουτ. Η Ουκρανική ομάδα τερμάτισε 4η στον Ά όμιλο και το παιχνίδι με τον Άρη θα διεξαχθεί στην Ρίγα, καθώς η ομάδα έχει μετακομίσει σε ουδέτερο έδαφος, λόγω του πολέμου.

Ο Άρης δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με την Τρέντο, όντας ίσως επηρεασμένος από την... γιορτινή ατμόσφαιρα που επικρατούσε. Βρέθηκε στο -11(13-24) καθώς ήταν άστοχος (1/7 τρίποντα) και η Τρέντο ήταν αποτελεσματική στον αιφνιδιασμό.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης με ένα εμφατικό 9-0, έφερε το παιχνίδι στον πόντο(24-25), όμως το τέλος αυτής έβρισκε την Ιταλική ομάδα προηγούμενη με 41-34.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να μειώσουν, όμως η Τρέντο, έβρισκε συνεχείς λύσεις, με τον Μπόλντουιν να είναι κύριος εκφραστής των επιθέσεων. Στο 27' οι γηπεδούχοι, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα(49-48).

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, μέχρι το  τελευταίο ενάμιση λεπτό, στο οποίο ο Στάρκ με δύο σερί καλάθια έκανε το σκορ 77-74 και ο Άρης πήρε το ματς.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, μετρώντας 17 πόντους (3/7 τρίποντα) και 4 ασίστ, ενώ οι Χάρελ και Ντε Σόουζα τον ακολούθησαν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε τα στατιστικά του παιχνιδιού, εδώ.