19.6 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Άρης- Τουρκ Τέλεκομ 68-66: Έκανε… σεφτέ με “καυτό” Τολιόπουλο! (pics)

Σε ένα δυναμικό παιχνίδι, με σκληρές μονομαχίες και ενίοτε άναρχο μπάσκετ, ο Άρης έδωσε τα πάντα και πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στην περσινή φιναλίστ Τουρκ Τέλεκομ με 68-66. Τα πάντα κρίθηκαν κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ. Ο Τζέιλεν Άνταμς είχε δύο ευκαιρίες (τρίποντο και δίποντο) να κερδίσει ή να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βασίλης Τολιόπουλος. Ο Έλληνας γκάρντ είχε 22 πόντους (4/11 τρίποντα) μαζί με 5 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες. Πλέον, ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση (1-2) ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει και η Τουρκ Τέλεκομ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Άρη, καθώς με τα τρίποντα των Γκάλινατ, Τολιόπουλου και Σανόγκο, προηγήθηκε με 9-2 σε μόλις δύο λεπτά παιχνιδιού. Η Τουρκ όμως αντέδρασε γρήγορα και με πρωτοπόρους τους Αμερικανούς της, Τζέιλεν Άνταμς και Τάιρον Ουάλας, έκανε ένα σερί 16-5 παίρνοντας το προβάδισμα με 18-14. Το τάιμ άουτ του Γιάννη Καστρίτη αφύπνησε όμως τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι με ένα δικό τους σερί 9-0 πήραν και πάλι τα "ηνία" της αναμέτρησης (23-18), με το πρώτο δεκάλεπτο εν τέλει να λήγει στο 23-20.

Στη δεύτερη περίοδο μονοπώλησαν οι άμυνες και το δυναμικό παιχνίδι. Το... μενού είχε αρκετά λάθη και άναρχο παιχνίδι και από τις δύο πλευρές. Αρχικά οι γηπεδούχοι με τις βολές του Βασίλη Τολιόπουλου προηγήθηκαν με 32-27 στο (16') της αναμέτρησης. Όμως ο Άρης δεν έκλεισε καλά το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις κακές επιλογές στην επίθεση των "κιτρινόμαυρων" και με την ανανέωση των επιθέσεων τους (μέσω επιθετικών ριμπάουντ) αντέδρασαν άμεσα. Η Τουρκ Τέλεκομ με ένα επιμέρους σερί (11-2) πριν το ημίχρονο, πήρε και πάλι το προβάδισμα στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με την ομάδα του Νέναντ Τσάνακ να προηγείται με 38-34.

Το δυναμικό και ενίοτε άναρχο παιχνίδι συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Αυτό ωφέλησε αρχικά τον Άρη που μέσω της άμυνάς του, με αρκετά deflection που οδήγησαν σε κλεψίματα και πόντους στην άλλη πλευρά του παρκέ. Οι "κιτρινόμαυροι" αρχικά ισοφάρισαν σε (40-40) ενώ λίγο αργότερα στο (26') με τρίποντο του Τολιόπουλου πήραν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (49-44). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν έμεινε εκεί. Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να... έχει "πάρει" φωτιά, με δύο ακόμα δικά του τρίποντα, έδωσε στην ομάδα του το μεγαλύτερο προβάδισμα στην αναμέτρηση, το +9 (55-46). Ο Άρης όμως έκανε ένα εφιαλτικό τελευταίο λεπτό στην τρίτη περίοδο. Με αβίαστα λάθη στην επίθεση, έδωσε εύκολους πόντους στην Τουρκ Τέλεκομ, με αποτέλεσμα να εξανεμιστεί το +9 και με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Άρης να προηγείται μόλις για έναν πόντο (55-54).

Στην τέταρτη περίοδο πραγματικά έπεσαν... κορμιά. Το θέαμα πήγε περίπατο και όλα έδειχναν ότι θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Έτσι και έγινε. Οι δύο εύστοχες βολές του Βασίλη Τολιόπουλου (3:16') πριν τη λήξη, ήταν και οι τελευταίοι πόντοι στην αναμέτρηση! Καμία από τις δύο ομάδες δεν ευστόχησε σε κάποιο καλάθι και μοιραία όλα κρίθηκαν στην τελευταία κατοχή. Ο Τζέιλεν Ανταμς αστόχησε και στις δύο ευκαιρίες που του δόθηκαν και έτσι οι "κιτρινόμαυροι" πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους για εφέτος στη διοργάνωση.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Αναμφίβολα ο Βασίλης Τολιόπουλος. Ο Σανόγκο έδωσε επίσης πολύτιμες λύσεις (ιδίως στο πρώτο ημίχρονο) αλλά ο Έλληνας γκάρντ ήταν το Α και το Ω της επίθεσης των Θεσσαλονικιών. Σημείωσε 22 πόντους, (3/6 δίποντα, 4/11 τριπ, 4/4 βολές) πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 τελικές πάσες και έκανε 5 λάθη σε 28:29 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης έπαιξε πραγματικά πάρα πολύ καλή άμυνα. Οδήγησε μία ομάδα με υψηλότερο μπάτζετ σε μόλις 38.9% στα δίποντα και 34.8% στα δίποντα. Παράλληλα, μπορεί να έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (40-35), όμως είχε 12 επιθετικά γεγονός που του έδωσε παραπάνω κατοχές. Το μόνο αρνητικό, οι μόλις 11 τελικές πάσες με τους φιλοξενούμενους να έχουν 19.