21.3 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Άρης–Τουρκ Τέλεκομ 63-68: Κρατάει την αντίδραση (pics)

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση και για τον Άρη μόνο συμπτωματική δεν μπορεί να είναι η κάτω του μετρίου εικόνα του στα πρώτα επίσημα παιχνίδια της σεζόν. Το «κοντέρ» έγραψε 0-4 για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη –μετά τις ήττες στη Βενετία και στη Ρόδο- που υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ με 63-68, παρουσία παικτών από το ένδοξο παρελθόν του αλλά και αντιπροσωπεία της ποδοσφαιρικής ομάδας του συλλόγου.

Οι «κιτρινόμαυροι» αναζητούν εναγωνίως βελτίωση και αντίδραση, περιμένοντας την είσοδο του Χοτζ και του Άλκινς σε πρώτη φάση και του Λαζέφσκι σε δεύτερη. Η κακή μέρα φάνηκε από το πρωί για τον Άρη που δεν κατάφερε να κάνει τα στοιχειώδη στην επίθεση του στο πρώτο ημίχρονο και αναγκάστηκε να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ. Κατάφερε μέσα από την τρίτη περίοδο να επιστρέψει και αυτήν την αντίδραση είναι που κρατάει στο τέλος της βραδιάς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι αφού προηγήθηκαν με 8-4 στο πρώτο δίλεπτο ενώ για τον Άρη ήρθε πολύ νωρίς και ένα πρόβλημα με φάουλ, αφού ο Μπανκς έκανε τρία σε μόλις 2:28 αγωνιστικά λεπτά. Οι «κίτρινοι» έδειχναν δυσκολίες στο δεύτερο μισό του παρκέ, σημειώνοντας μόλις έξι πόντους στα πρώτα 6:43 λεπτά (6-13). Η ομάδα του Τσαν ένιωθε άνετα στο παρκέ, προηγήθηκε με 10 (11-21) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (13-21).

Ο Άρης εξακολουθούσε να δυσκολεύεται να βρει ρυθμό και μερικά καλά λεπτά απόδοσης. Έτσι οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την «ψαλίδα» στους 17 (13-30) μετά από πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να σημειώσουν ούτε πόντο. Η Τουρκ Τέλεκομ δεν άνοιξε περισσότερο όμως τη διαφορά και με το πρώτο τρίποντο του Άρη (από τον Ντε Τζούλιους στο 17’) μετά από επτά άστοχες προσπάθειες, μειώθηκε στους 10 (20-30) που ήταν και αυτή που αποτυπώθηκε στο τέλος του ημιχρόνου (26-36).

Ο Τζόσουα Ρόμπερτς ήταν όαση στο πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και έξι ριμπάουντ για τον Άρη που με 1/8 τρίποντα και έχοντας μόνο έναν πόντο από επιθετικά ριμπάουντ έναντι επτά των Τούρκων, έφτασε με το ζόρι τους 26 πόντους.

Ο Άρης χρειαζόταν άμεσα να βγάλει αντίδραση και το έκανε. Πριν καν τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 13-5 να μειώσει από τους 17 (13-30 στο 15’) στους δύο (39-41 στο 25’). Η άνοδος του Ντε Τζούλιους έδωσε ώθηση στον Άρη και από την περιφέρεια, την ώρα που η Τουρκ Τέλεκομ είχε πάψει να βρίσκει εύκολα σκορ. Έτσι 39’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Άρης πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (46-45) πριν διαμορφωθεί το 47-47 του 30’.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στην τέταρτη περίοδο, στην αρχή της οποίας τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, σκορπώντας ανησυχία όχι μόνο στην ομάδα του αλλά και στον κόσμο του Άρη που τον χειροκρότησε. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος υπήρχε ισοπαλία στους 57 πόντους και στο 38’ η Τουρκ Τέλεκομ ήταν μπροστά με τρεις (59-62). Ο Άρης δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Τολιόπουλο από το τρίποντο και στη συνέχεια σε αιφνιδιασμό με τον Νόλεϊ και τον Μπανκς, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -5 με καλάθι του Χάνλαν (59-64) στο 39’. Ο Νόλεϊ με βολές στα 44’’ μείωσε στο 61-64 αλλά ο Άκπιναρ που κράτησε τους Τούρκους στην τέταρτη περίοδο, με δύσκολο λέι απ έκανε το 61-66 στα 25’’. Ο Ντε Τζούλιους κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του Άρη (63-66) και στα 11’’ ο Μπράουν με βολές έδωσε στην Τουρκ Τέλεκομ την ασφάλεια του +5 (63-68). Ο Μαντζούκας αστόχησε στο τρίποντο της επόμενης κατοχής και το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Αν υπήρξε κάποιος παίκτης του Άρη που ήταν συνεπής σε όλη, σχεδόν, τη διάρκεια του αγώνα αυτός ήταν ο Τζόσουα Ρόμπερτς. Ο Αμερικανός ήταν ο μόνος που επέζησε από το «ναυάγιο» του πρώτου ημιχρόνου και τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 6/7 δίποντα και 9 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το 25% στα τρίποντα για ένα εντός έδρας παιχνίδι είναι στοιχείο που θα πρέπει να προβληματίσει όμως το μεγαλύτερο καμπανάκι για τον Άρη ήταν το γεγονός ότι επέτρεψε στην Τουρκ Τέλεκομ να ανανεώσει 21 επιθέσεις της. Το ευτύχημα για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ότι δέχτηκαν μόνο επτά πόντους από αυτές.

Photo Credits: Eurokinissi