17.5 C

Άρης – Σλασκ Βρόκλαβ 93-71: Mε «το πόδι κολλημένο στο γκάζι» (Pics+Vids)

Για την 13η αγωνιστική του Γιούροκαπ, ο Άρης επιβλήθηκε της Πολωνική Σλασκ Βρόκλαβ στο «Nick Galis Hall» με σκορ 93-71, πραγματοποιώντας μία εμφάνιση- «δώρο» για τους φίλους της ομάδας που είδαν τους «κίτρινους» να επικρατούν κατά κράτος των φιλοξενούμενων και να διασκεδάζουν τις εντυπώσεις. Αυτή ήταν η 6η φετινή νίκη του Άρη και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παραμένει σε τροχιά playoff.

Σε αναμέτρηση για τον 2ο όμιλο της διοργάνωσης, ο Άρης υποδέχθηκε την ουραγό Σλασκ Βρόκλαβ στο σχεδόν κατάμεστο «Nick Galis Hall» και από πολύ νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του. Ο Γιάννης Καστρίτης είχε και πάλι στην διάθεση του τον Ίσμαελ Σανόγκο που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, ενώ στερήθηκε της υπηρεσίες του Δημήτρη Κατσίβελη και του Γιώργου Φίλιου.

Από τα πρώτα μόλις λεπτά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές και έβαλαν στέρεες για να φτάσουν στην 6η φετινή τους νίκη στο Γιούροκαπ. Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και με απόλυτη προσήλωση στα αμυντικά του καθήκοντα ο Άρης οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με σκορ 49-33 και τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει ένα ακόμα υποδειγματικό πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με μπροστάρη τον Γκράβετ. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν άμεσα με μεγάλα σουτ μακρινής απόστασης και επανέφεραν την τάξη, με την διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 21 πόντους στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (71-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά, με τον Άρη να προπορεύεται στο σκορ σταθερά με διψήφιες τιμές. Ο Γιάννης Καστρίτης παρόλα αυτά ζητούσε συνεχώς την συγκέντρωση από τους παίκτες του και έτσι οι κίτρινοι παρέμειναν σοβαροί μέχρι το τέλος παρά τη μεγάλη διαφορά.

Όμορφη στιγμή μάλιστα ήταν το πέρασμα στο παρκέ του 16χρονου Βασίλη Καζαμία, 2 λεπτά πριν τη λήξη, με την κίτρινη κερκίδα να κάνει έκδηλη τη χαρά της. Ο Άρης έφτασε τελικά σε μία άνετη επικράτηση με σκορ 93-71 και ανέβηκε στο 6-7 παραμένοντας στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας του 2ου ομίλου και ελπίζει με αξιώσεις το πλασάρισμα του στα playoffs.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για τους «κίτρινους» ήταν για ακόμα ένα βράδυ ο Βασίλης Τολιόπουλος  που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ ενώ είχε στην στατιστική του και 1 κλέψιμο.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο Άρης σούταρε με το εξωφρενικό 51,5% από το τρίποντο δίνοντας ρεσιτάλ ευστοχίας πετυχαίνοντας 17 τρίποντα, ενώ κέρδισε με άνεση και τη «μάχη της δημιουργίας» καθώς είχε 22 ασίστ για 16 λάθη.

Την επόμενη αγωνιστική (10/1- 19:00) ο Άρης φιλοξενείται από την Κλουζ στη Ρουμανία.

Τα δεκάλεπτα: 22-11/49-33/71-50/93-71