31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Άρης-Προμηθέας 89-85: Γλύτωσε την… αυτοκτονία και ισοφάρισε σε 1-1 (pics, vids)

Ο Άρης «πέταξε στα σκουπίδια» το προβάδισμα 26 πόντων στο 28' (68-42), αλλά είχε τα ψυχικά και πνευματικά αποθέματα στην παράταση να πάρει τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 89-85 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τη μεταξύ τους σειρά των play-offs της Basket League. Σε 3ο ματς στην Πάτρα θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός περιμένει τον νικητή αυτού του ζευγαριού.

Νευρικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, καθώς με το πρώτο πεντάλεπτο συμπληρωμένο και με το σκορ να είναι στο 7-9 μετρούσαν συνολικά 5/16 σουτ (2/7 και 3/9) και 6 λάθη (4-2). Το μόνο που άλλαξε στο επόμενο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου ήταν τα ποσοστά ευστοχίας του Άρη, ο οποίος, εκμεταλλευόμενος την είσοδο του Χάρελ στο παρκέ (7 πόντοι, 3/3 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), σκόραρε 6 φορές σε 7 προσπάθειας εντός παιδιάς (8/14 συνολικά), πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα το προβάδισμα 5 πόντων των γηπεδούχων (21-16) μετά από τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Το ανταγωνιστικό πρόσωπο του ματς συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμά τους, φτάνοντας μέχρι και στο +8 με σουτ τριών πόντων του Τολιόπουλου (28-21), με τον Προμηθέα να βγάζει αντίδραση και να μειώνει σε 30-28. Η αστοχία των Πατρινών απ’ τα 6μ75, ωστόσο, συνεχίστηκε (2/12), κάτι που εκμεταλλεύτηκε το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη και «έκλεισε» το ημίχρονο στο +8 (41-33) δια χειρός του… ορεξάτου Ρόνι Χάρελ (16 πόντοι, 6/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο).

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Ετσενίκε στην πρώτη επίθεση της ομάδας του, αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια «έτρεξαν» σερί 13-0 και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 19 (54-35) μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά! Ο Προμηθέας εξακολουθούσε να μη βρίσκει την παραμικρή λύση επιθετικά, ενώ πλέον είχε αρχίσει να γίνεται και ευάλωτος αμυντικά, επιτρέποντας στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να… εξαφανιστεί με 23 πόντους διαφορά (68-45).

Ένα γρήγορο 5-0 απ’ τους Πατρινούς σε λιγότερο από ένα λεπτό ήταν αρκετό για να αναγκάσει τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει εσπευσμένα time-out. Ωστόσο ο ρυθμός των παικτών του Προμηθέα δε σταμάτησε, καθώς οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση σε όλο το γήπεδο και κυρίως πάνω στη μπάλα, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό έπειτα από σχεδόν 16 λεπτά (72-65), πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο με τρίποντο Κάουαν (72-68). Ο Σταρκ, παρ’ όλα αυτά, έδωσε αμέσως μεγάλη «ανάσα» στην ομάδα του πίσω απ’ τα 6μ75 (75-68), όμως και πάλι οι Πατρινοί είχαν «απάντηση» με καλάθι-φάουλ του Χάμιλτον για το 75-73 (43.4” πριν το φινάλε). Ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης των γηπεδούχων, με τον Χέιλ στη συνέχεια να κάνει το ίδιο σε ελεύθερο τρίποντο. Παρ’ όλα αυτά, ο Τολιόπουλος έκανε 1/2 βολές, με τον Χάντερ Χέιλ να πετυχαίνει τρίποντο από το… κέντρο και να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (76-76).

Στην παράταση έμοιαζε… μονόδρομος για τον Άρη να παίξει με τον Σίλβιο ΝτεΣόουζα και αυτό έκανε. Ο Ανγκολέζος ψηλός «άνοιξε» το σκορ στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ στη συνέχεια με τέσσερις δικούς τους πόντους και ένα μπλοκ στον αιφνιδιασμό το σκορ μετατράπηκε σε 82-78. Ένα χαμένο ζευγάρι βολών απ’ τον Χάρελ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επανακτήσουν άμεσα το προβάδισμα (82-83), με τον ΝτεΣόουζα να δίνει και πάλι λύση για νέο «κιτρινόμαυρο» προσπέρασμα (85-83). Ο Καραγιαννίδης ισοφάρισε άμεσα, όμως ο Τολιόπουλος «υπέγραψε» απ’ τη γραμμή των βολών (89-85) την ισοφάριση του Άρη στη σειρά.

Ο «ΔΙΠΛΟΣ»... MVP: Ο Σίλβιο ΝτεΣόουζα ήταν απ' τους διακριθέντες του Άρη στο σημερινό παιχνίδι. Ο Ανγκολέζος σέντερ έκανε εξαιρετική εμφάνιση, σημειώνοντας double-double 23 πόντων και 12 ριμπάουντ, όντας καθοριστικός στο να «χτιστεί» το μεγάλο προβάδισμα των «κιτρινόμαυρων» στην 3η περίοδο και κυρίως στην παράταση, όπου δικές του ενέργειες σήμαναν τη νίκη των «κιτρινόμαυρων».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε πολλές στατιστικές κατηγορίες είχε την υπεροχή ο Άρης, ο οποίος επικράτησε στον τομέα των ασίστ με 21-12, των ριμπάουντ με 51-41 και των μπλοκ με 6-3.