26 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Άρης – Προμηθέας 73-77: Έπαιξε με τη φωτιά, έγραψε ιστορία (pic, vids)

Σε ένα παιχνίδι που μπορεί να αποδειχτεί πολύ σημαντικό για την «οικονομία» του γκρουπ των ομάδων πίσω από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, ο Προμηθέας πέτυχε μία μεγάλη, από κάθε άποψη, νίκη επί του Άρη με 77-73. Μεγάλη γιατί του δίνει αυτόματα πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου του, έστω κι αν το Πρωτάθλημα βρίσκεται σε σχετικά πρώιμο στάδιο, μεγάλη όμως και για ιστορικούς λόγους αφού ήταν η πρώτη της ιστορίας του στο Nick Galis Hall.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκη της αχαϊκής ομάδας ήταν ο Χάιμε Ετσενίκε. Ο Κολομβιανός κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες, αφού ούτε ο Μπάνκστον, ούτε ο Σόουζα του έβαλαν δύσκολα. Ο Προμηθέας βρήκε τον τρόπο να ξεμπλοκαριστεί από την άμυνα του Άρη μετά την πρώτη περίοδο και χωρίς να χρειαστεί να φτάσει στα συνηθισμένα, υψηλά επίπεδα παραγωγικότητας στην επίθεση, έφτασε στη μεγάλη νίκη, παρότι έκανε τα εύκολα, δύσκολα στην τέταρτη περίοδο, αφού η διαφορά από τους 20 έπεσε μέχρι και τους τέσσερις. Όπως αποδείχτηκε όμως, αρκούσαν τα 20 λεπτά πολύ καλής απόδοσης.

Για τον Άρη αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα, εντός κι εκτός των συνόρων, αφού η τελευταία επιτυχία του ήταν εκείνη στις 8 Νοεμβρίου επί της Μπούντουτσνοστ. Παράλληλα οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν υποχρεώθηκαν στην τρίτη εντός έδρας ήττα τους στο Πρωτάθλημα, μετά από εκείνες από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, δείχνοντας κουρασμένοι και από την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης. Στους γηπεδούχους πάντως, ασφαλώς και πιστώνεται το γεγονός ότι δεν παράτησαν το παιχνίδι και δεν ήταν μακριά από το να κάνουν μία επική ανατροπή.

Η πολύ πιεστική άμυνα του Άρη στην μπάλα οδήγησε τον Παπαθεοδώρου να επιστρατεύσει τον Πλώτα από νωρίς, για να αγωνιστεί δίπλα στον Κόνιαρη σε σχήμα με δύο πόιντ γκαρντ. Ο Ετσενίκε σημείωσε τους έξι από τους οχτώ πρώτους του Προμηθέα αλλά ο Άρης ήταν μπροστά στα μισά της πρώτης περιόδου (12-8). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και μέσα από αυτόν ένα σερί. Έτσι στο 10’ η διαφορά ήταν στους τρεις για τον Άρη (22-19).

Οι φιλοξενούμενοι όμως κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο. Έκαναν αρχικά ένα σερί 7-0 μέσα από το οποίο προηγήθηκαν με 26-22 και κρατώντας τον Άρη στους τέσσερις πόντους σε σχεδόν οχτώ αγωνιστικά λεπτά, βρέθηκε και στο +8 (26-34). Η παρουσία του Κάουαν έκανε ευκολότερη τη δουλειά του Προμηθέα όχι μόνο στην κυκλοφορία της μπάλας αλλά και στο σκοράρισμα. Ο Αμερικανός κέρδισε φάουλ, πήγε στη γραμμή 11 φορές στο ημίχρονο και η «ψαλίδα» άνοιξε στους 11 στα μισά του δρόμου (28-39).

Το επιμέρους 6-20 της δεύτερης περιόδου ήταν αποτέλεσμα της πολύ καλής άμυνας του Προμηθέα που ανάγκασε τον Άρη να μετρήσει 2/8 δίποντα και 0/7 τρίποντα ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι έκαναν σε αυτό το διάστημα έξι λάθη. Σε αυτά συνετέλεσε και ο τραυματισμός του Ρομπέρτο Γκάλινατ που ωστόσο επέστρεψε στην τρίτη περίοδο...

Ο Άρης συνέχισε να έχει μεγάλη δυσκολία στο σκορ και ο Προμηθέας βρέθηκε μπροστά με 15 (31-46 στο 23’). Οι φιλοξενούμενοι διάβαζαν πολύ καλά πια την άμυνα του Άρη και ακουμπούσαν την μπάλα στον Ετσενίκε που ήταν κυριαρχικός. Ο Βασίλης Τολιόπουλος προσπάθησε με προσωπικές φάσεις και ανεβάζοντας την απόδοση του να αλλάξει τη ροή του αγώνα αλλά η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε αλλά πήρε και τη μέγιστη τιμή της στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-63).

Η «ψαλίδα» άνοιξε ακόμη και στους 20 (45-65 στο 31’) αλλά το παιχνίδι αποδείχτηκε ότι δεν είχε κριθεί. Ο Άρης ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, εκμεταλλεύτηκε και τα σημάδια κούρασης, αν όχι χαλάρωσης του Προμηθέα, για να γίνει απειλητικός τρία λεπτά πριν το τέλος αφού μείωσε στους οχτώ (61-69). Με ένα τρίποντο του Χάρελ ο Άρης έφτασε στο -7 (64-71), σημείο στο οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι για ένα επιθετικό φάουλ. Η άμεση απάντηση, με τον ίδιο τρόπο από τον Ρέινολντς ήταν καθοριστική (64-74 στα 1:35 από το τέλος). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν ούτε σε εκείνο το σημείο, αφού με τρίποντο του Τολιόπουλου μείωσαν ακόμη και στους έξι (70-76).

Ο Προμηθέας που συνέχισε να παίζει με τη φωτιά έχασε μία ακόμη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, με τη διαφορά στους έξι και λάθος στα 18’’. Ο Μποχωρίδης έκανε το 73-77 και ο Προμηθέας έκανε νέο λάθος με τον Κάουαν στα 10,3’’ αλλά ο Άρης δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο, αφού και ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Χάιμε Ετσενίκε δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, στο διάστημα που αγωνίστηκε. Πρόλαβε σε 17:57 να φτάσει στο double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ για να χτιστεί στις πλάτες του το μεγάλο προβάδισμα των 20 πόντων. Ωστόσο, πιθανώς γιατί αντιμετώπισε ένα πρόβλημα, δεν χρησιμοποιήθηκε στην τελευταία περίοδο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αν και ο Άρης έκανε συγκινητική προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, τα ποσοστά του και συνολικά η επιθετική συμπεριφορά του στη δεύτερη και στην τρίτη, ουσιαστικά τον καταδίκασαν. Σε αυτές τις δύο μέτρησε 3/6 βολές, 7/21 δίποντα, 2/13 τρίποντα, μόλις δύο ασίστ και οχτώ λάθη.

Photo Credits: Eurokinissi