24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Άρης – Περιστέρι 81-73: Η άμυνα και ο Γκάλινατ έκαναν τη διαφορά (vids)

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός για ακόμα μια φορά στο αμυντικό κομμάτι και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Ρομπέρτο Γκάλινατ επικράτησε στο Αλεξάνδρειο με 81-73 για την 10η αγωνιστική της Basket League και έκλεισε θέση στο Final-8 του Κυπέλλου.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 6-4 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 6η με 5-5.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 18 πόντους και 3 ασίστ, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό φαίνεται από το σκορ της πρώτης περιόδου όπου ο Άρης είχε το προβάδισμα με 18-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβασε τη διαφορά στους 13 (29-16), όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έτρεξαν ένα 10-0 σερί (29-26). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 37-30.

Στη τρίτη περίοδο ο Άρης συνέχισε με την εξαιρετική του αμυντική λειτουργία και το πολύ καλό ποσοστό στο τρίποντο (47%) να έχει τον έλεγχο του αγώνα (59-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά αλλά ο Άρης ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη με 81-73 και έκλεισε θέση στο Final-8 του Κυπέλλου.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο Άρης βρήκε ρυθμό έξω από τα 6.75 και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13/26 τρίποντα , ενώ από την άλλη πλευρά το Περιστέρι ήταν πολύ άστοχο με 5/22.