20.9 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Άρης-Περιστέρι 78-83: “Απόδραση” σε παιχνίδι… μαραθώνιο! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση, που διήρκησε περίπου τρεισήμιση ώρες,το Περιστέρι επικράτησε με 83-78. Μάλιστα υπήρξε διακοπή 70 λεπτών, όταν (7') πριν τη λήξη του παιχνιδιού και με το σκορ στο 67-59 υπέρ του Περιστερίου, οι διαιτητές αποφάσισαν τη διακοπή της αναμέτρησης και την εκκένωση του γηπέδου για υβριστικά συνθήματα. Όταν λοιπόν άδειασε το γήπεδο και είχαμε επανέναρξη ο Άρης μείωσε στον πόντο με τον Νότε να τα κάνει σχεδόν όλα (37 πόντους), όμως ο Μάρκους Ντένμον (23 πόντους) ήταν ψύχραιμος και με κρίσιμα καλάθια και βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του "περνώντας" από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης, με τους γηπεδούχους να προηγούνται γρήγορα με 6-0 και 12-7. Νότε και Νετζίπογλου ξεκίνησαν ζεστοί για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Το Περιστέρι αντέδρασε γρήγορα όμως, μην αφήνοντας να ξεφύγει η διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι με του Χάμερ και Φρανσίσκο, αντέδρασαν στην αρχική πίεση σε όλο το γήπεδο του Άρη και ισοφάρισαν σε 19-19 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε με σκοπό να δημιουργήσει το παιχνίδι του μέσα από τη ρακέτα. Με τον Μίρο Μπιλάν να διαβάσει σωστά τα μις ματς, δίνοντας την πάσα κλειδί για αμαρκάριστο τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Βελτιόνωντας τα ποσοστά τους έξω από τα 6.75, προηγήθηκαν με 34-26. Ο Νότε όμως με προσωπικές του ενέργειες, έδωσε "πνοή" στον Άρη μην αφήνοντας το Περιστέρι να πάει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά. Στην ανάπαυλα το σκορ ήταν στο 39-35, υπέρ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Το Περιστέρι δεν έχασε τον ρυθμό του στην επανέναρξη. Διατηρώντας το πλάνο στην επίθεση, με την σωστή κυκλοφορία, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι +9 μετά από (5') στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του Γιάννη Κατρίτη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μία ζώνη με προσαρμογές των φιλοξενούμενων, έβαλαν δύσκολα στους παίχτες του. Πέρα του Τζανόντ Νότε ο Άρης δεν μπορούσε να βρει κάποιον παίχτη να συμπαρασταθεί στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Περιστέρι να φτάσει και στην μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση στο τέλος της τρίτης περιόδου, που ήταν το +15, 62-47.

Ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς άλλο ένα κενό διάστημα θα επέφερε την ήττα. Ξεκίνησε μάλιστα στα πρώτα (3') της περιόδου με ένα σερί 12-5, μειώνοντας σε μονοψήφιο επίπεδο τη διαφορά, 67-59. Ένα επιθετικό φάουλ σε σκριν του Γιώργου Φίλιου όμως ήταν που έφερε τις έντονες αντιδράσεις από την  κερκίδα, με αποτέλεσμα οι διαιτητές της αναμέτρησης να κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια. Ζητώντας εν τέλη την εκκένωση του γηπέδου!

Μετά από 70 λεπτά διακοπής οι δύο ομάδες ξαναμπήκαν στο παρκέ για την επανέναρξη της αναμέτρησης. Ο Άρης συνέχισε την αντεπίθεσή του μειώνοντας στον πόντο (72-73) μόλις 1:30' πριν τη λήξη. Ο Μάρκους Ντένμον όμως με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων (73-69) στην ομάδα του. Ο Μήτρου-Λονγκ αστόχησε στην επόμενη επίθεση και με 24" να απομένουν το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών. Ο Ντένμον ήταν ψύχραιμος και εκεί δίνοντας τη μεγάλη νίκη.

ΚΡΥΟ ΑΙΜΑ: Όταν ο Άρης μετά την επανέναρξη της αναμέτρησης έδειχνε για τα καλά έτοιμος να προσπεράσει γυρνώντας από το -15 (στη λήξη της τρίτης), ο Μάρκους Ντένμον δήλωσε παρών. Ο γκάρντ του Περιστερίου σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο, δεν λάθεψε στις βολές, χαρίζοντας στο Περιστέρι μία μεγάλη νίκη. Τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και παρόλο που ήταν άστοχος (5/14) "μίλησε" στα κρίσιμα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κυριαρχία μέσα στο ζωγραφιστό για τους νικητές. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε 68% στα δίποντα χτυπώντας στην έλλειψη κορμιών του Άρη στη ρακέτα. Αυτό ήταν και ο κύριος λόγος της νίκης καθώς ο Άρης είχε λιγότερα λάθη 15-21 αλλά και καλύτερο ποσοστό στο μακρινά σουτ (39%-33%).