19 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Άρης-ΠΑΟΚ 77-70: Πήρε εκδίκηση! (pics+vids)

Σε ένα παιχνίδι που πήγε στην δύναμη και τις σκληρές άμυνες, ο Άρης επικράτησε με 77-70 του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο Nick Galis Hall. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στην αναμέτρηση και με κορυφαίο στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Τζος Χάγκινς, που σημείωσε όλους του τους πόντους σε αυτό το διάστημα, πήρε τη νίκη μπροστά σε μία εξέδρα που θύμιζε ντέρμπι. Από την άλλη μεριά, ο ΠΑΟΚ όταν έφτανε σε απόσταση αναπνοής και είχε την ευκαιρία να προσπεράσει, πάντα έκανε κάτι λάθος.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Άρη που και με την ώθηση της κερκίδας προηγήθηκε γρήγορα με ένα 7-0 σερί. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν (3') παιχνιδιού. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι για τον "δικέφαλο", όμως το πιο σημαντικό που αποκόμισε στο συγκεκριμένο διάστημα του παιχνιδιού ήταν το 3ο φάουλ του Τσέβεζ Γκούντουιν. Αυτό δεν πτόησε τους παίχτες του Άρη που συνέχισαν να παίζουν δυναμική άμυνα πάνω στην μπάλα, βρίσκοντας έξι πόντους από αιφνιδιασμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-13, όμως ο Τζέιλεν Χαντς ξεκίνησε ζεστός με δύο συνεχόμενα τρίποντα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 20-16, υπέρ των "κιτρινόμαυρων".

Παρόμοιο ξεκίνημα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα γρήγορο σερί 7-0, παίρνωντας το μεγαλύτερο προβάδισμα έως εκείνο το σημείο, δηλαδή το +11 (27-16). Ο Άρης συντήρησε ένα προβάδισμα 7-10 πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, όμως δύο λάθη από τον Μήτρου Λονγκ, έδωσαν την ευκαιρία στους "ασπρόμαυρους" να μειώσουν. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε πολύ καλά το δεύτερο δεκάλεπτο. Με κύριο όπλο του το σουτ έξω από τα 6.75 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο , με τις δύο ομάδες να πανε στην ανάπαυλα με τον Άρη να προηγείται με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα και το σκορ στο 39-38.

Πιο ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς να υπάρχουν τα μεγάλα επιμέρους σερί. Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με τον Άρη να διατηρεί ένα πλεονέκτημα 1-3 πόντων και τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε απόσταση ενός πόντου αλλά να μην μπορεί να προηγηθεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι "κιτρινόμαυροι" συνέχισαν να έχουν πρόβλημα έξω από τα 6.75, με τον κορυφαίο παίχτη τους όμως έως εκείνο το σημείο τον Τζανόντ Νότε, πέτυχαν τρίποντο μετά από αρκετή ώρα με ... τη βοήθεια του ταμπλό μάλιστα. Αυτό το τρίποντο στην λήξη του δεκαλέπτου έδωσε στον Άρη μία "ανάσα" έξι πόντων, με το σκορ στο 59-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον ΠΑΟΚ όμως πάντα να έχει ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά στη αναμέτρηση, αλλά να μην μπορεί να το πετύχει. Η πετυχημένη συνταγή για τους γηπεδούχους έως εκείνο το σημείο συνέχισε να δουλεύει. Τα τρίποντα μπορεί να έλειπαν από την επιθετική λειτουργία της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, όμως συνέχισε να παίρνει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό από λάθη των παιχτών του ΠΑΟΚ. Μάλιστα, ο Χάγκινς δηλώνοντας βροντερό παρών στο τέταρτο δεκάλεπτο (12 πόντους) έδωσε την χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους, που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Αμερικανού στο τέλος και να επιστρέψουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Τζανόντ Νότε. Σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο γκάρντ του Άρη. Δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο να τον αντιμετωπίσει η άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο 24χρονος Αμερικανός σημείωσε 26 πόντους με 10/18 σουτ εντός πεδιάς. Μπορεί ο Χάγκινς να έβαλε τα κρίσιμα καλάθια στο τέλος, όμως χωρίς τον Νότε όλα αυτά δεν θα είχαν σημασία.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολύ άσχημα ποσοστά και για τις δύο ομάδες από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας". Ο Άρης μέτρησε 12/20 (60%) ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 12-22 (54%). Παράλληλα, και οι δύο ομάδες είχαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (16-15), οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα τρίποντα 43% έναντι μόλις 21% των γηπεδούχων. Ουσιαστικά όμως η αναμέτρηση κρίθηκε στα πολλά λάθη (18) του ΠΑΟΚ που έδωσαν με τη σειρά τους 18 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού στους "κιτρινόμαυρους".