16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Άρης – ΠΑΟΚ 77-63: «Αυτοκράτορας» με πρωταγωνιστές Χάρελ και Τολιόπουλο (pics+vids)

Ο Άρης ήταν επιβλητικός στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον ΠΑΟΚ και με πρωταγωνιστές τους Ρόνι Χάρελ και Βασίλη Τολιόπουλο πήρε μια τεράστια εντός έδρας νίκη με 77-63 για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη της στην Basket League και βρίσκεται πλέον στην 4η θέση της βαθμολογίας με 11-7 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 6η θέση με 8-10.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ρόνι Χάρελ με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος πρόσθεσε 20 πόντους.

Από την άλλη πλευρά ο Τζαμάνι ΜακΝίς πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση με 20 πόντους όμως δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του.

Το Ματς

Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με τον Άρη να στηρίζεται στον Ρόνι Χάρελ ο οποίος είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τζαμάνι ΜακΝίς με 10 πόντους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να προηγείται με 40-36.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλό ρυθμό έξω από τα 6.75 (6/19, 31%), όμως εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η ομάδα του Φώτη Τακιανού υπέπεσε σε 8 λάθη για μόλις 7 ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης διατήρησε την διαφορά (63-53) με τον εκπληκτικό Χάρελ και στη τέταρτη περίοδο ανέβασε τον ρυθμό και βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 12 (63-51). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης «μίλησε» και ο Βασίλης Τολιόπουλος με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επικρατήσουν εύκολα με 77-63.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε 18 λάθη για 17 ασίστ, στατιστικά τα οποία δεν τον άφησαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.