25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Άρης – Παναθηναϊκός 65-80: Έκανε το καθήκον του και τώρα οι τελικοί (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη με 80-65 κι έκανε το 2-0 στις νίκες, στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Εκεί οι πρωταθλητές Ευρώπης θα συναντήσουν τον Ολυμπιακό, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας, καθώς νίκησαν τους Πειραιώτες και στις τρεις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα και τερμάτισαν στην κορυφή της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Από την άλλη οι «κίτρινοι» θα αντιμετωπίσουν το Περιστέρι για να διεκδικήσουν την τρίτη θέση σε μία πολύ καλή σεζόν για εκείνους, καθώς επέστρεψαν στην τετράδα για πρώτη φορά μετά από μία επταετία.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι ήθελαν να πάνε το παιχνίδι στη δύναμη και να «σπάσουν» τον ρυθμό των αντιπάλων τους. Τα κατάφεραν σε εξαιρετικό βαθμό και μάλιστα είχαν το προβάδισμα με 15-13 στο 10'.

Η δεύτερη περίοδος όμως αποτέλεσε μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Οι «πράσινοι» άρχισαν να εκμεταλλεύονται τη φθορά των «κίτρινων» από φάουλ, καθώς δεν δίσταζαν να κάνουν διαρκώς φάουλ για να μην δεχθούν εύκολα καλάθια. Το σύνολο του κόουτς Αταμάν προσπέρασε και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 28-36, μέσα σε μεγάλη ένταση.

Παρά το γεγονός ότι πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μείωσε με μία βολή στους επτά πόντους (29-36) λόγω τεχνικής ποινής στον Γκριγκόνις, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και ξέφυγαν ακόμα και με διαφορά που προσέγγισε τους 20 πόντους (33-50), ωστόσο οι παίκτες του Καστρίτη δεν είχαν διάθεση να τα παρατήσουν χωρίς να παλέψουν. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Nick Galis Hall» έγραφε 49-60 και το «τριφύλλι» είχε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού βρήκε τον Άρη να έχει «αδειάσει» από δυνάμεις και οι «πράσινοι» το εκμεταλλεύτηκαν και ξέφυγαν με διαφορές ακόμα και μεγαλύτερες από είκοσι πόντων. Οι δύο προπονητές στη συνέχεια δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους φιλοξενούμενους με 80-65.

ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά από πολλούς στο παιχνίδι με τον Άρη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 15 πόντους, ενώ διψήφιοι επίσης ήταν οι Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις και Ερνανγκόμεθ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντε Σόουζα με double double 12 πόντων και 10 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία αναμέτρηση που τελειώνει με μεγάλη διαφορά, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι οι νικητές κυριάρχησαν στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Το «τριφύλλι» κυριάρχησε στους τομείς των ριμπάουντ και των ασίστ και τελικά επικράτησε εύκολα.