21.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Άρης-Παναθηναϊκός 65-75: Απόδραση από την…”αρένα” του Αλεξάνδρειου!(pics+vids)

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με δυνατές μονομαχίες, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ και λαθών από τον Άρη, περνώντας νικηφόρα με 75-65 από το Nick Galis Hall. Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κέρδισε με 23-11 και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Για τους νικήτές ξεχώρισαν οι Ντίνος Μήτογλου (13 πόντους,9 ριμπάουντ) και Λεσόρ 14 πόντους, για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ο Κρις Μπάνκστον είχε 16 πόντους.

Η δυσκολία στο να σκοράρει ο Άρης, σε συνδυασμό με το δυνατό ξεκίνημα του Κώστα Αντετοκούνμπο (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ), έδωσαν στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα. Οι "πράσινοι" έφτασαν στο +7 στο (5') και (7') με το σκορ στο 9-2 και 14-7. Η είσοδος όμως του Βασίλη Τολιόπουλου για τους γηπεδούχους, άλλαξε άρδην την επιθετική τους εικόνα και με δύο τρίποντα του Έλληνα γκαρντ ο Άρης πήρε το προβάδισμα στη λήξη της πρώτης περιόδου (15-14).

Με την άμυνα ζώνης των "κιτρινόμαυρων" να προβληματίζει την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +4 με καλάθι του Χάρελ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τζέριαν Γκράντ, προηγήθηκε με 22-19. Έκτοτε, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και το προβάδισμα, με το εντυπωσιακό αλά NBA κάρφωμα του Κρις Μπάνγκστον να βάζει τον Άρη μπροστά στο ημίχρονο, με τον φωτεινό πίνακα στο Nick Galis Hall να δείχνει 33-32. Για τους γηπεδούχους καθοριστική η παρουσία του Βασίλη Τολιόπουλου που είχε ήδη έντεκα πόντους με τρία τρίποντα.

Πολύ σκληρό το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σκληρές και σώμα με σώμα μονομαχίες. Ο Άρης σε μόλις δύο λεπτά όμως, έκανε τέσσερα λάθη γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να επιβάλλει τον ρυθμό του και να ξαναπάρει τα "ηνία" της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη συνέχισε να σκοράρει με το... σταγονόμετρο καθ' όλη τη διάρκεια της περιόδου. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοεξνούμενους να φτάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Μάλιστα τα συνεχόμενα τρίποντα των Βιλντόσα και Σλούκα, βρήκαν τους "πράσινους" να προηγηθούμε με 55-45 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης θα έπρεπε να κάνει την αντεπίθεσή του εάν ήθελε να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση νίκη. Η είσοδος του Κέντρικ Ναν αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός που δεν έχει ούτε μία εβδομάδα στην ομάδα έμεοιζςε να είναι έξω από τα νερά του. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη το εκμεταλλεύτηκαν και με συνεχόμενα καλάθια μείωσαν στους τέσσερις πόντους (59-55). Η είσοδος του Κώστα Σλούκα όμως, έδωσε την ηρεμία στην οργάνωση που είχε ανάγκη το τριφύλλι. Με ένα επιμέρους 9-0 σερί, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +13 (68-55) με μόλις τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Άρης δεν είχε άλλες δυνάμεις και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΜΑΧΗΤΗΣ: Σε μία τόσο σκληρή αναμέτρηση και με τον Άρη να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (33-32) οι "πράσινοι" εάν ήθελαν να παραμείνουν αήττητοι στην Basket League θα έπρεπε να βρουν κάποιον να ματσάρει την ενέργεια και την δύναμη των παιχτών του Άρη. Τον βρήκαν στο πρόσωπο του φορμαρισμένου Ντίνο Μήτογλου. Ο Έλληνας φόργουορντ έδωσε δύναμη κάτω από τις δύο ρακέτες έχοντας 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία αναμέτρηση που δεν... πάει στον ρυθμό και το υψηλό σκορ αλλά αντίθετα στη δύναμη και τις σκληρές μονομαχίες, αυτός που κερδίζει τη μάχη των ριμπάουντ συνήθως είναι και ο νικητής. Το ΄διο έγινε και στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να έχει 35 ριμπάουντ έναντι 28 των γηπεδούχων. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και τη μάχη των λαθών (15-18).