25.1 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Άρης-Ολυμπιακός 76-87: “Ξεμούδιασμα” κόντρα στον μαχητικό Άρη και τώρα… Εφές (pics)

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πέρασε από το "Nick Galis Hall", επικρατώντας του μαχητικού Άρη στο δεύτερο ημίχρονο με 87-76 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση κόντρα στην Εφές για την Ευρωλίγκα. Βεζένοφ και ΜακΚίσικ οι κορυφαίοι για τους "ερυθρόλευκους", τρομερός Χάνλαν για τους "κίτρινους".

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από την πρώτη περίοδο και ανεβάζοντας στροφές μετά το πρώτο πεντάλεπτο έχτισε διαφορά ακόμα και 13 πόντων (12-25) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ. Η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +11 (14-25). Οι "ερυθρόλευκοι" περιόρισαν σημαντικά τον Άρη από πλευράς σκοραρίσματος, τον κράτησαν στους 33 πόντους και πήγαν προηγούμενοι με 18 στα αποδυτήρια (33-51). Λίγο πριν την ανάπαυλα και με τον χρόνο να σταματάει στο 19ο λεπτό, οι δύο ομάδες άφησαν από ένα λουλούδι στη μνήμη του 19χρονου Άλκη Καμπανού που δολοφονήθηκε και έφυγε τόσο άδικα από τη ζωή.

Στην τρίτη περίοδο οι "κίτρινοι" εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με όπλο την καλή άμυνα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 12 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (50-62). Ο Άρης πλησίασε ακόμα και στους 7 (68-75), ωστόσο δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στη νίκη (87-76) και στρέφει την προσοχή της στην επερχόμενη αναμέτρηση για την Ευρωλίγκα κόντρα στην Εφές.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΕΝΑΣ... ΧΑΝΛΑΝ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ: Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του Ολιβιέ Χάνλαν που ολοκλήρωσε το ματς με 35 πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.