17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Άρης – Μπουργκ 68-76: «Υποκλίθηκε» στην ανωτερότητα των Γάλλων (vids)

Ο Άρης πάλεψε απέναντι στη Μπουργκ, αλλά η γαλλική ομάδα εμφάνισε την ποιότητά της στα κατάλληλα σημεία και έφυγε με ένα μεγάλο «διπλό» απ' το «Αλεξάνδρειο» (76-68), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του EuroCup. Παραμένουν στην κορυφή με ρεκόρ 13-3 οι Γάλλοι, ενώ στο 7-9 έπεσε η ελληνική ομάδα.

Η 1η περίοδος «κύλησε» με τις άμυνες να είναι κυρίαρχες και τη νευρικότητα να έχει αναγκάσει τον Άρη να βρεθεί πολύ νωρίς πίσω με 8. Συγκεκριμένα, λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, η Μπουργκ προηγήθηκε με 12-4, με τον Ρισασέ να είναι η κύρια πηγή κινδύνων για την άμυνα της ελληνικής ομάδας, καθώς είχε σκοράρει ήδη 8 πόντους (3/4 σουτ)! Ο Άρης «έσφιγγε» την άμυνά του ανά διαστήματα, παρ’ όλα αυτά στην επίθεση δεν εμφάνισε ποτέ την ίδια ενέργεια κι έτσι το δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 10-22 με ένα σερί 7-0 απ’ τους Γάλλους.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με ένα τρίποντο-φάουλ του Σταρκ, ωστόσο αμέσως η γαλλική ομάδα «απάντησε» με σερί 5-0 για το 14-27. Ο Τολιόπουλος με δύο δικά του καλάθια (το ένα ίσως να είναι και το κορυφαίο της αγωνιστικής) μείωσε εκ νέου σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά και, μάλιστα, με αυτά έδωσε το… σύνθημα της αντεπίθεσης. Με ένα τρίποντο απ’ τον ίδιο και άλλο ένα απ’ τον Χάρελ οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν τη διαφορά στους 6 (24-30), 5:52’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρον την απουσία του Ρισασέ απ’ το παρκέ. Η επιστροφή του Γάλλου φόργουορντ στην πεντάδα της Μπουργκ ήταν καθοριστική για να «κόψει» τον ρυθμό του Άρη, αφού οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 6-0 (24-36) με τέσσερις πόντους απ’ τον ίδιο, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, πάντως, να μην παραδίδεται και με λύσεις απ’ τον Γκάλινατ να μειώνει στους 5 στο φινάλε του ημιχρόνου (34-39).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Άρης εμφάνισε την άμυνα που τον χαρακτηρίζει και με ένα 5-0 δια χειρός Γκάλινατ ισοφάρισε σε 39-39. Παρ’ όλα αυτά, με τρεις ευκαιρίες να πηγαίνουν χαμένες στο επόμενο 1:30’, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά και το «πλήρωσαν» στη συνέχεια, αφού η Μπουργκ προηγήθηκε με 46-39 (24’) μετά από τρίποντο του Αϊζέια Μάικ. Στα τελευταία 6’ του δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες… αντάλλαζαν καλάθια και τρίποντα, με τους Γάλλους να την ολοκληρώνουν στο +8 (51-59).

Η τελευταία περίοδος είχε το ίδιο πρόσωπο με τη γαλλική ομάδα να κάνει την προσπάθειά της να ξεφύγει περισσότερο, αλλά τον Άρη να αρνείται να παραδοθεί. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση τριπόντου τους αντιπάλους τους (60-63), αλλά και πάλι οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας δεν πτοήθηκαν και πήγαν στο 60-69 (4:25’ πριν το φινάλε). Ο Άρης «απάντησε» άμεσα με τον Γκάλινατ για να μειώσει στους 5, με 3:10’ ν’ απομένουν, αλλά ξανά έχασε ευκαιρίες να φτάσει σε απόσταση «αναπνοής» απ’ τους Γάλλους, με τον Λιούις και τον Μόργκαν να τον… τιμωρούν για το τελικό 68-76.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπουργκ μέτρησε 5 παραπάνω κατοχές σε σχέση με τον Άρη, ενώ η υπεροχή της στη ρακέτα αποτυπώνεται απ' την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (27-40, 10-15 τα επιθετικά). Σίγουρα η ομάδα του Φοτού είχε και μεγαλύτερη δημιουργία απ' αυτήν του Γιάννη Καστρίτη, καθώς «μοίρασε» 17 τελικές πάσες, έναντι 12 των «κιτρινόμαυρων».