16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Άρης – Μπουντούτσνοστ 76-75: Δια χειρός Γκάλινατ το «αυτοκρατορικό» βήμα πρόκρισης(Vids)

O Άρης έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα playoff του Γιούροκαπ με «βροντερό» τρόπο. Οι «κίτρινινοι» επιβλήθηκαν της Μπουντούτσνοστ στη Θεσσαλονίκη με σκορ 76-75, με «διαστημικό» καλάθι του Γκάλινατ στην εκπνοή του αγώνα. Ο Άρης «ανέβηκε» στο 7-8 και το εγχείρημα της πρόκρισης στην επόμενη φάση περναέι πλέον αποκλειστικά από τα δικά του χέρια του με 3 αγωνιστικές να απομένουν.

Για τον δεύτερο όμιλο του Γιούροκαπ, ο Άρης υποδέχθηκε στη Θεσσαλονίκη την Μπουντούτσνοστ από το Μαυροβούνιο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι χωρίς να μπορεί να αποσπαστεί η μία από την άλλη, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με κακό ρυθμό. Μετά το πέρας της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με έναν πόντο (17-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε «εφιαλτικά» για τους γηπεδούχους. Η Μπουντούτσνοστ στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με ένα επιμέρους 23-8 «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 11 πόντους (36-25) με τον Άρη να δείχνει ανήμπορος να ανριδράσει.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη όμως κατάφεραν να βάλουν «φρένο» στους καταιγιστικούς στο δεύτερο δεκάλεπτο φιλοξενούμενους με μεγαλύτερη προσήλωση σε άμυνα και επίθεση. Ύστερα από δύο «θορυβώδη» time out του Έλληνα τεχνικού, ο Άρης μείωσε στους 5 πόντους τη διαφορά (39-34) και με αυτή την απόσταση οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν δραματικά και οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να προηγούνται με σχετική άνεση. Ο Άρης εμφανίστηκε νωθρός επιθετικά, αποπροσανατολισμένος αμυντικά και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μαυροβουνίου στο +9 (63-54).

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ο Άρης έβγαλε εμφατική αντίδραση και επέστρεψε από το -11, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα 5 λεπτά πριν τη λήξη με ένα τεράστιο τρίποντο του Χάρελ στην εκπνοή της επίθεσης (66-66). Μέσα σε πανδαιμόνιο και με το 8-0 σερί υπέρ του ο Άρης δικεδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους.

Με τον κόσμο να έχει μπει συναμικά στην εξίσωση του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Mε δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης, ο Άρης βρισκόταν πίσω στο σκορ με έναν πόντο. Ο Χάρελ εκτέλεσε για τρεις, αστόχησε, αλλά ο Γκάλινατ έκανε ένα ονειρικό φόλοου κάρφωμα και έδωσε προβάδισμα ενός πόντουςστον Άρη(76-75) με 0,8 να απομένουν στο ρολόι. Στην επαναφορά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και ο Άρης πήρε μία μεγαλειώδη νίκη με σκορ 76-75 ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή. Στο 7-8 ανέβηκαν οι «κιτρινινοι» και κρατούν τη τύχη στα χέρια τους αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για τον Άρη ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ .

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο Άρης έκανε ένα «ασυλληπτο» τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο επιβλήθηκε της Μπουντούτσνοστ με επιμέρους σκορ 22-12 και αυτό εν πολλοίς έκρινε το παιχνίδι.

Παράλληλα ο Άρης βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ έξω απο την γραμμή του τριπόντου, καθώς σούταρε με 41,7%, έναντι 27,3% των αντιπάλων του.

Την επόμενη αγωνιστική (24/1-20:00) ο Άρης υποδέχεται την εξαιρετική Μπουργκ

Τα δεκάλεπτα: 17-18/34-39/54-63/76-75