14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Άρης – Λαύριο 84-60: Ξανά στις ράγες (pic, vids)

Είναι αλήθεια ότι ο Άρης πέρασε έναν δύσκολο μήνα. Οι τρεις συνεχόμενες ήττες Πρωταθλήματος, το τέλος της ευρωπαϊκής πορείας και οι τραυματισμοί τον έβαλαν σε μία σχεδόν πρωτόγνωρα δύσκολη, για τα φετινά δεδομένα, θέση. Γι’ αυτό και έψαχνε νίκη μέσα από την οποία θα έκανε μιας μορφής επανεκκίνηση. Τη βρήκε επικρατώντας του Λαυρίου με 84-60 και κλείνοντας την κανονική περίοδο με ρεκόρ 12-10.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που αγωνίστηκε χωρίς την υποστήριξη του κόσμου της, λόγω της τιμωρίας της μιας αγωνιστικής που της επιβλήθηκε, χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να επιβάλει το παιχνίδι της. Το έκανε μέσα από την άμυνα και τα τρίποντα της. Ήταν πάντως ήδη δεδομένο ότι θα τερμάτιζε στην 5η θέση από την οποία θα μπει στη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος.

Το Λαύριο ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 8-14 και θα γνωρίζει αύριο αν θα την κλείσει όντας στην 8η θέση ή χαμηλότερα. Σε κάθε περίπτωση μέσα από τη δεύτερη φάση θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την είσοδο του στα πλέι οφ. Σήμερα εμφανίστηκε με περιορισμένες λύσεις –ήταν εκτός Καββαδάς, Φλάτεν, Τσάμης και Γόντικας- κάτι που μοιραία επηράσε την εικόνα του στην εξέλιξη του αγώνα.

Τολιόπουλος και Μπάνκστον έβαλαν τον Άρη μπροστά με 8-3 στο πρώτο τρίλεπτο έχοντας από τέσσερις πόντους αλλά το Λαύριο λίγο μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών δράσης προσπέρασε με 10-8. Με οχτώ πόντους του Καστανέδα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στους γηπεδούχους (16-16 στο 8’), κλείνοντας μάλιστα την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-20. Το Λαύριο μάλιστα σημείωσε επτά από τους 21 πόντους του εκμεταλλευόμενο τα πέντε λάθη του Άρη.

Με τον Σλαφτσάκη να του δίνει λύσεις στον ρόλο του 2ου σέντερ πίσω από τον Μπάνκστον, αφού ο Ντε Σόουζα έμεινε εκτός 12άδας, ο Άρης πήρε ξανά το προβάδισμα αλλά προσωρινά. Αυτό γιατί συνέχισε να κάνει εύκολα το λάθος, γεγονός που εκμεταλλευόταν το Λαύριο (29-30 στο 15’). Ο Καστρίτης δοκίμασε και άμυνα ζώνης «2-3» αλλά οι «μεταλλωρύχοι» σούταραν καλά (50% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα) και έτσι στο ημίχρονο υπήρχε απόλυτη ισορροπία (38-38).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ διαφορετική εικόνα, αφού ο Άρης κυριάρχησε και «καθάρισε» γρήγορα τη νίκη, υπό το βλέμμα του Σβι Σερφ και του Μάριο Μπόνι...

Με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Τολιόπουλο και τον Μποχωρίδη ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με οχτώ (48-40) και βάζοντας περισσότερη πίεση με την άμυνα του στο Λαύριο, βρέθηκε μπροστά λίγο μετά με 10 πόντους (52-42 στο 26’). Τα τρίποντα, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, έμπαιναν πια για τον Άρη (6/11 στα πρώτα 7,5 λεπτά της τρίτης περιόδου) που έδειξε ικανός να «καθαρίσει» το παιχνίδι αφού ξέφυγε και με 14 πόντους (61-47). Ο Καστανέδα με την άμυνα του Άρη προσαρμοσμένη πάνω του, να μην μπορεί να δώσει συνέχεια στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, το Λαύριο έμεινε στον εννιά πόντους στο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου το σκορ ήταν 62-47.

Η ζώνη «2-3» που επιστράτευσε ο Κώστας Μέξας ήταν ουσιαστικά το τελευταίο του χαρτί, δεδομένου ότι είχε και λιγοστές επιλογές –έβγαλε το ματς με οχτώ παίκτες. Το Λαύριο μείωσε όμως μόνο μέχρι τους 11 και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τολιόπουλο και τον Μπλούμπεργκς έδιωξαν τις όποιες αμφιβολίες (72-53 στο 34’). Οι φιλοξενούμενοι ήταν φανερά κουρασμένοι και απογοητευμένοι, κάνοντας διαδοχικά λάθη. Η διαφορά έφτασε  στους 21 (76-55) όταν ο Μέξας έριξε στο παρκέ και τον Βαζούκη, δείχνοντας να συμβιβάζεται με την ήττα. Λίγο μετά πάντως το παιχνίδι τελείωσε για τον ίδιο αφού αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Υπό το βλέμμα του 80χρονου παππού του που τον επισκέφτηκε στην Ελλάδα και τον είδε εν δράσει, ο Ρόνι Χάρελ είχε έναν επιπλέον λόγο να κάνει ένα καλό παιχνίδι και το έκανε. Ήταν ο κορυφαίος του Άρη με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ήταν απολύτως εύστοχος στα δίποντα (5/5), αλλά όχι και στις άλλες κατηγορίες των σουτ (1/4 βολές, 1/6 τρίποντα).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης είχε 3/13 τρίποντα στο πρώτο και 9/20 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα σημείωσε και 15 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, τομέας στον οποίο έκανε θραύση (17).

Photo Credits: Eurokinissi